Komisja Europejska opublikowała wyniki kolejnego naboru w ramach konkursu CEF Alternative Fuels Infrastructure Facility, który ogłosiła Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA). 42 projekty otrzymały dotacje na łączoną kwotę 424 mln euro, przy czym projekty zakładające budowę infrastruktury do tankowania wodoru ponad 120 mln euro, z tego połowa to dofinansowanie dla projektu realizowanego przez polski koncern multienergetyczny – poinformował Orlen.
62 mln euro bezzwrotnego dofinansowania
„Realizowany przez Orlen projekt Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland otrzymał bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 62 mln euro. Unijne wsparcie dotyczy budowy 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru, rozmieszczonych w różnych regionach Polski, a także budowy instalacji produkcji zielonego odnawialnego wodoru, w oparciu o elektrolizę wody zasilanej odnawialnymi źródłami energii" – czytamy w komunikacie.
Koncern dodał, że „to największy grant w historii instrumentu Łącząc Europę w obszarze wodoru”.
Cytowany w komunikacie dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Grzegorz Jóźwiak zwrócił uwagę, że zeroemisyjna komunikacja miejska jest szczególnie ważna w dużych miastach, które na ten cel mogą pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z programów unijnych.
– Sukcesywnie więc rośnie zainteresowanie pojazdami z napędem wodorowym. Dlatego, razem z samorządami w całej Polsce, rozwijamy ten rodzaj transportu. Na przykładzie otrzymanego dofinansowania widzimy, że to właściwy kierunek, zbieżny z tym, który wyznaczyły unijne instytucje – dodał Jóźwiak.
Czytaj też:
Trwa kontrola NIK w Orlenie. Pod lupą dokumenty o fuzji z LotosemCzytaj też:
ABW ostrzegała Obajtka przed Samerem A. W tle „arabski ekstremizm”