Każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swojemu pracownikowi okulary, o ile ten przynajmniej połowę obowiązków wykonuje przed monitorem ekranowym. Warunkiem jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebę noszenia okularów.
Jak otrzymać refundację zakupu okularów?
Zaświadczenie takie jest wydawane przez okulistę, ale jedynie podczas okresowych badań. Oznacza to, że według ustawy pracodawca nie jest zobowiązany do tego, żeby zrefundować okulary, gdy pracownik uda się na prywatną wizytę i wtedy otrzyma takie zaświadczenie.
Pracownik sam kupuje okulary lub soczewki, po czym przedkłada fakturę pracodawcy. W dokumencie musza się znaleźć dane osobowe – imię oraz nazwisko osoby, która chce otrzymać zwrot za okulary. Czasem zdarza się również, że na fakturze, oprócz danych osobowych, musi wprost znaleźć się informacja o tym, że okulary są przeznaczone do pracy przy komputerze.
Posłanka Marta Stożek wystosowała interpelację do minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Zaapelowała w niej o podwyższenie dofinansowania na okulary korekcyjne i wprowadzenie przepisów dostosowanych do aktualnych realiów rynkowych – podaje portal pulshr.pl.
Od niedawna firmy refundują zakup soczewek
Serwis przypomina, że od 17 maja 2023 roku obowiązują nowe przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Zgodnie z nimi, pracodawcy są zobowiązani do refundacji kosztów okularów lub soczewek kontaktowych, jeśli wyniki badań profilaktycznych wykażą potrzebę ich użycia w pracy. Wcześniej refundacja szkieł była opcjonalna: przepisy mówiły tylko o okularach, więc zwrot pieniędzy za szkła kontaktowe zależał wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.
Przepisy nie określają jednak wysokości dofinansowania: pracodawca może samodzielnie ustalać zasady i kwoty refundacji w regulaminie wewnętrznym firmy. Posłanka Stożek zauważa, że w wielu przypadkach pracownicy otrzymują kwoty rzędu 250–450 złotych, co nie wystarczy na zakup okularów.
Dofinansowanie do okularów – posłanka proponuje zmianę w przepisach
Posłanka proponuje wprowadzenie minimalnej kwoty dofinansowania, która wynosiłaby co najmniej 50 procent kosztów zakupu okularów korekcyjnych, ale nie mniej niż 500 złotych.
Stożek podnosi także kwestię częstotliwości wymiany okularów przez pracowników. Obecne przepisy umożliwiają refundację raz na kilka lat, co w jej opinii jest niewystarczające, zwłaszcza w przypadku osób, u których wada wzroku szybko się pogłębia. „Należy rozważyć zmianę przepisów, które pozwalałyby na częstszą wymianę okularów, szczególnie dla pracowników narażonych na szybkie pogłębianie wady wzroku” – zauważa posłanka.
Czytaj też:
Wakacje od ZUS. Nie każdy przedsiębiorca skorzystaCzytaj też:
Będziemy płacić więcej obowiązkowych składek. Już w 2025 r.