Czy pamięta Pan Ambasador pierwszą wizytę w Ptak Warsaw Expo?
Pamiętam to bardzo dobrze, mój znajomy zaprosił mnie na jedno z wydarzeń w Ptak Warsaw Expo – to było pół roku temu. Byłem bardzo zaciekawiony jakie możliwości targowe Polska posiada, ponieważ do tej pory znaliśmy ekspozycje we Francji, w Berlinie czy w Amsterdamie. Wiedzę na temat tagów organizowanych na terenie Polski w ówczesnych czasie nie posiadaliśmy. A jak się pojawiłem i zobaczyłem ile ludzi jest, ile wystawców – to wiedziałem, że to będzie dobre miejsce dla Rwandy. Dzięki tej wizycie miałem możliwość spotkania się z panem prezesem Ptak Warsaw Expo Tomaszem Szypułą i tak się zaczęło. Porozmawialiśmy o tym, że Rwanda chciałaby właśnie w Nadarzynie – jako pierwszy punkt by zaprocentować swoje dobra narodowe w tej części Europy. Dzisiejsza obecność Rwandy w Expo jest jako pierwszym punktem promującym swoje produkty nie tylko w Polsce, lecz również w Europie Środkowo-Wschodniej. Uważam, że to właściwy początek działań promocyjnych, który stworzy przestrzeń do wspólnych działań.
Rwanda to malowniczy kraj, który słynie z wybornej kawy i herbaty. Z czego jeszcze słynie to ciekawe Europy państwo?
Rwanda słynie przede wszystkim z turystyki, ale mamy też największą populację goryli na świecie oraz interesujący rozwój nowych technologii. Lecz również świat sportu nie jest nam obcy, ponieważ w przyszłym roku w Rwadzie odbędą się Międzynarodowe Zawody Kolarskie. To jedne z najszybciej rozwijających się krajów kontynentu afrykańskiego oraz jeden z czołowych, które sprzyja inwestycjom zagranicznym. Zapraszamy inwestorów polskich do naszego kraju – naszego kontynentu afrykańskiego.
Powstaje coraz więcej firm, które są otwarte na współprace na rynku afrykańskim. Bardzo wiele przedsiębiorstw otwiera swoje filie, kupuje nieruchomości pod turystykę i zapoznaje się z kulturą jaka panuje w danym państwie. Oczywiście sprzyja rozwojowi obu państw.
Absolutnie się z panią zgadzam, mogę tylko dodać, że cieszymy się, że coraz więcej jest inwestorów na terenie Rwandy. W dziedzinie transformacji jest polska firma Luma, która ma swoją firmę córkę bardzo prężnie działającą w naszym regionie. Na terenie Rwandy znajdziemy również firmę Faspol z Łodzi, Asseco z branży IT oraz wiele firm budowlanych, technologicznych oraz rolniczych. Czekamy również na rozwój importerów z sektora kaw i herbat, którzy do Polski będą przywozili nasze prawdziwe smaki Rwandy. Nasz kraj sprzyja gospodarce pod względem inwestycyjnym i ekonomicznym łącząc dwa kraje, dwa kontynenty. Zapraszam wszystkich do wspólnych działań, które będą wpływały na dalszy rozwój światowej gospodarki na różnych płaszczyznach.