Ponad 3,5 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej uzyskało w ostatnich latach Uzdrowisko Wysowa S.A. na rozbudowę swojej bazy noclegowo-zabiegowej. Zdajemy sobie sprawę jak ważna w dzisiejszych czasach jest modernizacja ośrodków uzdrowiskowych, dlatego nie ustajemy w szukaniu nowych możliwości rozwoju. Dzięki temu nasze uzdrowisko staje się coraz bardziej nowoczesnym ośrodkiem - zapewnia prezes Uzdrowiska Wysowa S.A. Wacław Furmanek - Od dwóch lat dzięki unijnym środkom mamy dostęp do najnowocześniejszych technologii - dodaje.
Dwa lata temu spółka otrzymała dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę węzła cieplnego z gruntowymi i powietrznymi pompami ciepła w budynku sanatorium uzdrowiskowego Biawena, a wraz z nim na układ schładzania ścieków z kolektorami solarnymi. Łączna moc wybudowanego węzła to ponad 800 kW, co wystarczy do zasilenia całego Sanatorium Uzdrowiskowego Biawena w zakresie centralnego ogrzewania, a także ciepłej wody. Dofinansowanie wynosiło 60% kosztów kwalifikowanych zadania w ramach projektu. Resztę spółka wyłożyła z własnych środków.
Wraz z budową węzła cieplnego została przeprowadzona gruntowna termomodernizacja ośrodka Biawena. Spółka o pomoc zwróciła się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, gdzie otrzymała preferencyjną pożyczę. Dzięki niej wykonana została nowa elewacja budynku oraz wymieniono wszystkie okna. Do tego wykonano iluminacje elewacji frontowej budynku.
Kolejnym źródłem dofinansowania był projekt o nazwie ,,Wzrost konkurencyjności firmy i atrakcyjności regionu poprzez wzbogacenie oferty zabiegowej Uzdrowiska Wysowa S.A.". Dzięki szwajcarskiemu programowi współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, oferta zabiegowa uzdrowiska wzbogaciła się o dwa zabiegi: kąpiel suchą w dwutlenku węgla oraz kriosaunę. Dofinansowanie stanowiło 50% kosztów kwalifikowanych zadania.
Uzdrowisko Wysowa S.A. jest także producentem własnej linii wód mineralnych o nazwie Wysowianka Zdrój. Produkt ten został wprowadzony na rynek w roku 2013. Z czasem gama produktów rozrosła się o napoje lemon, oranżadę białą oraz czerwoną. W tym roku spółka otrzymała dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt o nazwie ,,Wzrost konkurencyjności Uzdrowiska Wysowa S.A. poprzez uruchomienie produkcji innowacyjnych napojów funkcjonalnych i promocji zdrowego stylu życia". Dzięki niemu planowana jest wymiana znacznej części linii rozlewniczej do produkcji wód i napojów, nowa stacja do przygotowania syropów, a także produkcja nowego innowacyjnego napoju izotonicznego na bazie naturalnej wody mineralnej. W tym przypadku dofinansowanie stanowi 31% kosztów kwalifikowanych.
Uzdrowisko w Wysowej funkcjonuje od 1959 roku, jednak tradycje leczenia uzdrowiskowego i wypoczynku w miejscowości sięgają nawet XVIII wieku. Jego okres świetności przypada na przełom XIX i XX wieku. Wszelkie osiągnięcia z tamtego okresu zostały niestety pogrzebane przez zniszczenia obu wojen światowych. Oprócz leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji, spółka zajmuje się także produkcją wód mineralnych, leczniczych i smakowych. Uzdrowisko Wysowa S.A. jest aktywnym członkiem Unii Uzdrowisk Polskich.
dostarczył infoWire.pl