Co piąta zaginiona osoba to senior. Problemy z powrotem do domu mogą być rezultatem kłopotów ze zdrowiem lub pamięcią. Warto wiedzieć, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia osoby starszej i w jaki sposób ułatwić jej odnalezienie, jeśli się zgubiła.
Powody zaginięć seniorów są różne. Zdarzają się wypadki, zasłabnięcia czy wylewy, po których osoby starsze trafiają do szpitala, nieraz bez dokumentów umożliwiających identyfikację. Przyczynami bywają też demencja starcza i choroba Alzheimera. ,,Czasami seniorzy wychodzą z domu i nie potrafią do niego wrócić. Szukają budynków, w których mieszkali w dzieciństwie. Dlatego ważne jest zapewnienie takim osobom opieki, często całodobowej" - mówi serwisowi infoWire.pl Agata Nowacka z Fundacji ITAKA.
Ubrania seniora dobrze jest zaopatrzyć w naszywki z imieniem i nazwiskiem oraz numerem kontaktowym do rodziny, a także w bransoletki, na których znajdują się informacje o ewentualnych chorobach. Można też korzystać z lokalizatorów GPS. Warto również nauczyć seniora posługiwać się telefonem komórkowym, który pozwala na lokalizowanie miejsca pobytu.
Osoby starsze poza tym, że bywają nieporadne, często cierpią na poważne schorzenia wymagające regularnego zażywania leków. W sytuacji zgubienia się zagrożone jest więc ich życie. ,,O zaginięciu należy jak najszybciej poinformować służby ratunkowe. Jeśli spotykamy zaś na ulicy seniora, który wygląda na zdezorientowanego, zapytajmy, czy nie potrzebuje pomocy" - apeluje ekspertka.
KO, KK
dostarczył infoWire.pl