17 listopada na otwarciu dwudniowego Kongresu 590. w Jasionce koło Rzeszowa obok premier Beaty Szydło wzięli również udział prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Mateusz Morawiecki. Głównym celem kongresu, który potrwa do piątku, ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.
Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney. Kongres swoją nazwę (590) wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Fundacja im. byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej wydarzenia, "idea KONGRESU 590 jest spójna z wizją państwa, którego bogactwo ma być powiększane w oparciu o własne zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne. Jeśli chce się przyciągnąć kapitał zagraniczny, należy dostrzec potrzebę wzmocnienia pozycji polskich przedsiębiorców". Ze strony dowiadujemy się także, iż przedsiębiorcy "przez lata nie mogli liczyć na odpowiednie traktowanie przez własny rząd".
"KONGRES 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dyskusje panelistów wytyczą nowe kierunki rozwoju – wspólną koncepcję prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata" – czytamy.
Wystąpienie premier Szydło
– W Polsce nadszedł czas, kiedy elitami są zwykli obywatele. Każdego, kto ma wizję i marzenia, państwo będzie wspierało w ich realizacji – mówiła na otwarciu kongresu premier Szydło. Dodała, że na kongresie chce rozmawiać m.in. o tym, co państwo może zrobić dla wszystkich przedsiębiorców, by mogli w Polsce jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i energię, kreatywność. – Poczyniliśmy kroki na rzecz uwolnienia polskiej kreatywności – przekonywała. Jak dodała, "od tego zależy nasza wspólna przyszłość i budowa naszego wspólnego marzenia, jakim jest Polska".
Beata Szydło wyraziła także nadzieję, że "na kongresie znajdą się konkretne rozwiązania, a polski rząd przygotuje takie prawo, które będzie wspierać polską przedsiębiorczość i pozwoli się gospodarce rozwijać dynamicznie".