Jeśli po 1 maja sprawca wykroczenia skarbowego przyjmie mandat, to nie będzie postępowania sądowego, przypomina MF. Zmieni się także wysokość grzywny, jaką skarbówka będzie mogła nałożyć, ta wzrośnie.
Zmiany z korzyścią dla sprawców
„W wyniku zmian więcej spraw o wykroczenia skarbowe będzie mogło być załatwione w drodze postępowania mandatowego. Załatwienie sprawy w takim trybie będzie mogło się odbyć w ramach jednorazowego kontaktu sprawcy wykroczenia skarbowego z organami państwa”, informuje MF.
Zmiany wynikają ze zmiany przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Przedstawiciele resortu przypominają, że mandat będzie mógł zostać nałożony jedynie w przypadku braku wątpliwości co do sprawcy i wykroczenia. Jeśli sprawca mandatu nie przyjmie, sprawa trafi do sądu.
Większy mandat maksymalny
Maksymalny mandat za wykroczenie skarbowe po 1 maja będzie mógł wynieść 14 tys. zł. Te najwyższe będą nakładane na przemytników gotówki, handlarzy nielegalnymi wyrobami akcyzowymi itp.
Wysokie mandaty nie będą dotyczyć braku rozliczenia PIT-u. „Dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych np. do niezłożenia w terminie deklaracji podatkowej oraz zapłata zobowiązań podatkowych, pozwoli uniknąć konsekwencji karnych skarbowych”, przypomina MF.
Czytaj też:
Skarbówka będzie kontrolować zdalnie, także po pandemii