Pod koniec czerwca zakończył się proces zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC. Starsze odbiorniki nie obsługują nowego standardu, żeby mieć dostęp do telewizji naziemnej trzeba wymienić telewizor lub dekoder.
Początkowo zmiana miała obowiązywać wszystkich nadawców, jednak w ostatniej chwili okazało się, że kanały nadawane na multipleksach MUX-3 i MUX-8 będą mogły być emitowane w starym formacie do końca przyszłego roku.
Tylko telewizja publiczna
Zmiana spowodowała, że na starych telewizorach można obejrzeć wyłącznie kanały Telewizji Polskiej, oraz Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, taka sytuacja godzi w konstytucyjne prawo do informacji, oraz zasadę pluralizmu mediów.
„Nie bez znaczenia bowiem pozostaje — w świetle decyzji, która może wywoływać skutki do 31 grudnia 2023 r. - okoliczność wyborów samorządowych i parlamentarnych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym mają się odbyć w tym właśnie roku” - czytamy w piśmie, które Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
2,5 mln osób bez komercyjnych kanałów
Jak informuje RPO, decyzja o emitowaniu kanałów TVP w starym formacie sprawiła, że około 2,5 mln Polaków ma dostęp wyłącznie do treści emitowanych przez prorządową telewizję publiczną. Jest to szczególnie alarmująca sytuacja, bo w przyszłym roku mają się odbyć wybory samorządowe i parlamentarne.
„Nie tylko wolne wybory, ale także wolność wypowiedzi, a w szczególności wolność debaty politycznej, stanowią wspólnie fundament każdego systemu demokratycznego” - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich.
Czytaj też:
Kołodziejczak na celowniku „Wiadomości” TVP. „Od dawna jest znany z prorosyjskiej retoryki”