Decyzja ministrów oznacza, że sprawa obsadzenia stanowiska dyrektora zarządzającego MFW po odchodzącym w październiku Hiszpanie Rodrigo Rato jest praktycznie przesądzona - zgodnie z niepisaną umową, to Europa wystawia kandydata na szefa MFW, podczas gdy USA mianują prezesa drugiej kluczowej międzynarodowej instytucji finansowej - Banku Światowego (Robert Zoellick zastąpił ostatnio Paula Wolfowitza).
Polska na wtorkowym posiedzeniu zgłosiła kandydaturę byłego premiera Marka Belki, która jednak nie zyskała poparcia unijnych partnerów.
Kandydaturę 58-letniego Strauss-Kahna intensywnie forsował prezydent Francji Nicolas Sarkozy. W poniedziałek wieczorem osobiście przekonywał do niej w Brukseli ministrów krajów strefy euro, którzy spotkali się w przeddzień posiedzenia ministrów finansów całej "27". Mocne poparcie wyraził przewodniczący Eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.
Choć były minister finansów Francji cieszy się powszechnym szacunkiem, to presja ze strony francuskiego prezydenta zirytowała niektóre kraje z Wielką Brytanią na czele. Brytyjski premier Gordon Brown podkreślił w poniedziałek, że jego kraj opowiada się za "otwartym, transparentnym i merytorycznym procesem selekcji kolejnego szefa MFW", zadając pytanie, czy rzeczywiście musi to być Europejczyk. Wielu analityków zwraca uwagę, że zarezerwowanie dwóch kluczowych stanowisk w międzynarodowych finansach dla USA i Europy nie uwzględnia faktu, że na potęgi gospodarcze wyrosły takie kraje, jak Indie i Chiny.
W poniedziałkowej rozmowie z PAP eurodeputowany Dariusz Rosati (SdPl) przewidywał, że Francuz ma wszelkie szanse na objęcie stanowiska. "Kandydatura Strauss-Kahna jest bardzo dobra, według mnie on ma 90 proc. szans" - powiedział były minister spraw zagranicznych i członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Kiedy Strauss-Kahn był ministrem gospodarki i finansów, był przez wszystkich bardzo szanowany - jako gospodarczy liberał, co jest rzeczą niespotykaną w ramach partii socjalistycznych" - wspominał Rosati. To dobry kandydat dla wszystkich, tłumaczył: "Pochodzi z partii socjalistycznej, co uszczęśliwi lewą stronę, a jednocześnie daje gwarancję, że będzie rozsądnie prowadził politykę gospodarczą, co zadowala stronę prawą, liberalną".
Obserwatorzy zwracają uwagę, że wysunięcie przez Sarkozy'ego kandydatury Strauss-Kahna jest sprytnym posunięciem z punktu widzenia polityki krajowej, bowiem na jakiś czas pozbawia francuską Partię Socjalistyczną jednego z czołowych i najbardziej popularnych polityków.
Wybrany w 2004 roku dyrektor zarządzający MFW, były hiszpański minister finansów Rodrigo Rato złożył niespodziewaną dymisję pod koniec czerwca "z powodów rodzinnych". Przestanie pełnić obowiązki w październiku.
pap, ss