Ranking bierze pod uwagę 91 różnych wskaźników, podzielonych na 10 kategorii składających się na otoczenie dla biznesu w kontekście regionalnym i globalnym, pod kątem tego, czy ułatwiają, czy utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Opiera się na badaniach ankietowych i ocenach ekspertów.
Polska uzyskała ocenę 7,19 pkt wobec 6,76 w poprzednim rankingu, obejmującym lata 2003-2007, w którym zajęła 35. miejsce. Polskę wyprzedzają również Czechy (7,47 pkt) oraz Słowacja (7,43 pkt), zajmujące odpowiednio miejsca 28. i 30.
"Polska nie jest jedynym krajem spośród nowych członków UE, w którym po akcesji odnotowano spowolnienie tempa reform i nie jesteśmy jedynymi, którzy zwrócili na to uwagę" - powiedział dyrektor EIU Laza Kekic. "Biorąc pod uwagę to, iż w ostatnich dwóch latach z punktu widzenia reform panował w Polsce zastój, zaś Bank Światowy w pokrewnym rankingu sytuuje Polskę na 70. miejscu, nasza ocena jest stosunkowo wysoka" - dodał.
W porównaniu z poprzednim rankingiem, obecny wskazuje na pogorszenie oceny USA, które spadły na miejsce 9. z 4., głównie z powodu rosnącego ryzyka finansowego, nasilenia protekcjonizmu, ryzyka makroekonomicznego i napięcia w stosunkach międzynarodowych. EIU zauważa zarazem, iż najważniejsze elementy otoczenia dla biznesu w USA nadal są atrakcyjne: zderegulowany rynek pracy, infrastruktura, technologiczne zaawansowanie itd.
ab, pap