Zgodnie z nowelizacją, Poczta ma być objęta przepisami prawa upadłościowego i naprawczego. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do wymogów Komisji Europejskiej.
Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw było 186 posłów, 4 wstrzymało się od głosu.
Wniosek o odrzucenie projektu ustawy zgłosili posłowie PiS. Obawiają się oni, że nowe przepisy postawią Pocztę w złej sytuacji. Jednak Sejm odrzucił ten wniosek.
"Ta propozycja, która zmierza do zmian pozwalających na upadłość Poczty Polskiej, to kwestia wiarygodności Polski. Dostosowujemy ustawę od wymogów UE. Jeśli chcemy być wiarygodnym partnerem w UE, nie mamy innego wyjścia. Nie ma żadnego drugiego dna jeśli chodzi o ten projekt" - powiedział w piątek w Sejmie minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
Grabarczyk dodał, że projekt ustawy został przygotowany jeszcze przez rząd PiS.
Komisja Europejska miała zastrzeżenia do zapisu obowiązującej ustawy o Poczcie Polskiej, zgodnie z którym, w przypadku wystąpienia strat, Poczta może uzyskać pomoc państwa na restrukturyzację. Komisja uznała, że takie prawo umożliwia przedsiębiorstwu korzystanie z nieograniczonej pomocy Skarbu Państwa.
Nowelizacja zakłada, że Poczta Polska będzie musiała sama pokrywać ewentualne straty. Pomoc państwa będzie udzielana jedynie w przypadku strat, które powstaną przy realizacji nałożonego na przedsiębiorstwo obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.
pap, ss