W porównaniu do marca br., produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 4 proc., a w ujęciu rocznym - o blisko 15 proc.
"Wyniki te są zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki i świadczą o dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki" - napisali eksperci resortu.
Wzrost produkcji, w porównaniu z kwietniem ub.r., odnotowano w 25 spośród 29 działów przemysłu. Najlepszy wynik, 47,1 proc., osiągnęła branża instrumentów medycznych, precyzyjnych, optycznych i zegarów. Z kolei produkcja sprzętu transportowego wzrosła o 40,3 proc., a pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 37,2 proc. Spadek zaliczyły wyroby tytoniowe oraz skóry wyprawiane i wyroby skórzane.
Bardzo dobry wynik uzyskało budownictwo. Sprzedaż w tym sektorze była wyższa: o 23 proc. niż przed rokiem i o 17 proc w porównaniu z marcem br. W drugim kwartale br., eksperci MG spodziewają się 18 proc. wzrostu produkcji budowlano-montażowej. Jednocześnie słabnie presja cenowa w budownictwie. W stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny w tym sektorze wzrosły o 0,3 proc., a w ujęciu rocznym 6,2 proc. W marcu br. było to odpowiednio 0,4 proc. i 7,1 proc.
Wskaźnik cen całej produkcji sprzedanej przemysłu był wyższy o 2,5 proc. niż przed rokiem.
"Analitycy MG oczekują, że dynamika cen przyśpieszy w maju br. na skutek droższej energii elektrycznej, gazu i wody, a wzrost produkcji będzie kształtować się na poziomie ok. 9 proc." - napisano w komentarzu.pap, em