Operatorzy satelitarni, którzy uzyskają pozytywną ocenę KE, będą mogli zaoferować takie usługi, jak np. szybka transmisja danych czy telewizja komórkowa w ramach wspólnej procedury w całej UE, zamiast oddzielnie w 27 różnych systemach krajowych. W tym celu UE zarezerwowała pasma częstotliwości 2 GHz.
KE przewiduje, że wybierze operatorów w pierwszej połowie 2009 roku, a jeszcze w tym samym roku w przestrzeń kosmiczną mogą być wystrzelone pierwsze satelity.
W opinii KE systemy satelitarnej łączności ruchomej pozwalają na pokrycie dużego terytorium i dotarcie do terenów, na których usługi telekomunikacyjne były dotychczas nieopłacalne.
Obowiązujące dotychczas przepisy krajowe uniemożliwiały stworzenie wspólnego rynku usług satelitarnej łączności ruchomej, pozostawiając wybór operatorów poszczególnym państwom członkowskim. Zdaniem KE doprowadziło to do m.in. znacznego osłabienia konkurencyjności branży satelitarnej w Europie.
Aby usunąć te przeszkody KE przedstawiła w sierpniu 2007 r. wniosek w sprawie nowej decyzji UE o wspólnej procedurze selekcji operatorów usług satelitarnej łączności ruchomej. Decyzja ta została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę UE i weszła w życie w lipcu 2008 r.
Jak poinformowała KE, przyjęta decyzja przyspieszy procedury udzielania licencji operatorom i zapewni pokrycie ich usługami co najmniej 60 proc. powierzchni UE.
W pierwszym etapie procedury selekcji będą oceniane techniczne i komercyjne możliwości uruchomienia systemów. W drugim etapie ocenione zostaną m.in.: tempo pokrycia usługami wszystkich państw członkowskich, zakres usług (w tym na terenach wiejskich) i liczba użytkowników usług.
Zainteresowani mogą składać wnioski do KE do 7 października 2008 r.
W ocenie KE, wartość światowego rynku branży satelitarnej wynosi 77 mld euro, z czego same tylko usługi satelitarne przyniosły przychody w wysokości około 38 mld euro na całym świecie. Udział europejskiego przemysłu kosmicznego w światowym rynku produkcji, wynoszenia na orbitę i eksploatacji satelitów wynosi 40 proc.nd, pap