Zaznaczyła, że nazwa fundacji jest jeszcze "robocza" i może się zmienić. Powiedziała, że fundacja ma powstać na wzór brytyjskiej organizacji Digital UK, która zajmuje się informowaniem Brytyjczyków nt. telewizji cyfrowej. Projektowana fundacja ma m.in. informować Polaków o tym, co będą musieli zrobić, by odbierać w swoich domach telewizję cyfrową.
Streżyńska zaznaczyła, że we wtorek rozpoczną się na ten temat konsultacje, które mogą potrwać ok. miesiąca. Potem UKE wspólnie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji mają opracować koncepcję, która zostanie przedstawiona rządowi. Powiedziała, że taką fundację mogłoby powołać np. Ministerstwo Infrastruktury. "Cyfryzacja to jest dzieło rządowe. My tylko jesteśmy wykonawcą" - zaznaczyła.
Wyjaśniła, że finansowaniem fundacji zająłby się rząd, ale konieczne byłyby obowiązkowe dotacje ze strony rynku medialnego m.in. nadawców i operatorów multipleksów.
"To musi być fundacja, która ma nie tylko kompetencje, ale jest regularnie +spowiadana+ ze swoich dokonań i ma określone dzieło do wykonania" - powiedziała.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski powiedział, że w Polsce potrzebny jest ośrodek na kształt brytyjskiej organizacji Digital UK, który zajmie się promocją telewizji cyfrowej. Zaznaczył, że KRRiT i UKE opracują tylko koncepcję fundacji, a jej przyjęcie będzie zależało od rządu.
Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku. W 2014 r. skończy się koncesja nadawców analogowych. Urzędowi Komunikacji Elektronicznej zależy na tym, żeby stacje, które obecnie nadają analogowo (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls), wyłączyły te nadajniki przed upływem koncesji - do 2012 roku - i przeszły na nadawanie cyfrowe.
pap, keb