"Będziemy bardzo odpowiedzialnie adresować środki do tych, którzy naprawdę potrzebuję pomocy" - powiedział premier. Dodał, że okres kryzysu jest trudny nie tylko dla firm, ale także dla budżetu państwa.
Tusk zaznaczył, że w Komisji Trójstronnej zostanie wypracowany mechanizm płacenia za przestoje w pracy. Tzw. postojowe, ma być płacone tym pracownikom, którym groziłoby zwolnienie grupowe na skutek pogorszenia się kondycji firmy. Mechanizm ten ma pozwolić na zachowanie miejsc pracy.
W opinii premiera, wysokość "postojowego" kształtowałaby się na poziomie płacy minimalnej. Byłaby to pożyczka dla przedsiębiorstwa, która ma być zwrócona w czasie dogodnym dla pracodawcy. Premier zaznaczył jednak, że nie każda firma będzie mogła dostać taką pomoc.
Tusk wyjaśnił, że rząd decyduje się na wypłacanie "postojowego", gdyż i tak musiałby wydać te pieniądze na zasiłki dla bezrobotnych. "Zakładamy, że ta część, którą pokryje rząd w finansowaniu wynagrodzenia, będzie mniej więcej w wysokości zasiłku dla bezrobotnych (niewiele ponad 500 zł miesięcznie - PAP)" - powiedział premier.
Minister pracy Jolanta Fedak dodała, że rząd chce wesprzeć osoby najbardziej poszkodowane i najuboższe. "Taki był postulat związków zawodowych i my zaproponowaliśmy takie interwencje państwa, które głównie dotyczą tych, którzy stracili pracę" - zaznaczyła. Według Fedak, "subsydiowaniem zatrudniania" zajmie się prawdopodobnie Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
"Chcielibyśmy także, a to jest postulat zarówno związków zawodowych i pracodawców, aby lepiej wykorzystać zakładowy fundusz szkoleniowy, aby w tym czasie, kiedy pracownicy nie mają pracy, mogli się szkolić korzystając z jednej strony ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, ale także ze środków Funduszu Pracy" - wyjaśniła.
Fedak dodała, że rząd zajmuje się również postulatami związków zawodowych, które dotyczą ograniczenia umów na czas określony.
"Również z Rezerwy Solidarności Społecznej zamierzamy wesprzeć program dożywania dzieci, a także świadczenia, zwłaszcza w tych rodzinach, które tych dzieci mają dużo" - poinformowała.
Sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni poinformował, że najpóźniej do końca kwietnia rząd skieruje pakiet antykryzysowy do prac parlamentarnych.
Pakiet antykryzysowy przyjęty w ub. piątek przez pracodawców i związki zawodowe zakłada m.in. ruchomy czas pracy i ograniczenie umów na czas określony oraz zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników.
"Elastyczność na rynku pracy jest bardzo ważnym elementem poprawy sytuacji pracowników i pracodawców jednocześnie. Być może przy czasowo obniżonych wynagrodzeniach i zmniejszonym czasie pracy uda się różne grupy pracownicze przeprowadzić przez czas kryzysu" - powiedział podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Boni.ab, pap
Czytaj też: "Politycy,historycy, IPN, Wałęsa..."