Resort pracuje nad dokumentem nazywanym "Uwarunkowaniami realizacji kolejnego etapu mapy drogowej przyjęcia euro przez Polskę". "Nie będziemy decydować teraz o dacie; chcemy się bardziej skupić na tych warunkach. One określą datę, a nie my" - powiedział wiceminister. Dodał, że dokument jest konsultowany z NBP i będzie omawiany "w ramach rządu".
Kotecki wyjaśnił, że dokument wskazuje na 2 rodzaje warunków. Pierwszy to kryterium wahań kursowych. "Dokument będzie zawierał analizę wahań, które monitorujemy od listopada na bieżąco. Chodzi o monitorowanie zmienności kursu złotego (...). Wnioski z tej analizy będą określać warunki wejścia do ERM2. Postaramy się bardzo dokładnie określić, w jakich warunkach, przy jakiej zmienności to wejście mogłoby nastąpić" - powiedział. Dodał, że dokument wskaże ponadto uwarunkowania polityczne, "które są bardzo istotne w procesie wchodzenia do euro, a najpierw do ERM2".
"Toczy się debata na temat zmiany konstytucji, która - chciałbym podkreślić - nie musi zostać zmieniona przed wejściem do ERM2, ale wpłynie na wiarygodność naszego wejścia do mechanizmu" - powiedział.
Zdaniem Koteckiego, spełnienie warunków pozwoli "bezpiecznie wprowadzić Polskę do mechanizmu ERM2 i przyjąć euro tak szybko, jak to będzie możliwe".
Wiceminister zaznaczył, że mapa drogowa wprowadzania euro w Polsce została przyjęta w październiku ub.r., ale od tamtej pory w gospodarce światowej i polskiej doszło do wielu zmian. "Rozchwianie rynków finansowych jest bardzo duże i to pokazuje, że mimo iż podjęliśmy pewne zobowiązania w mapie drogowej, nie jesteśmy w stanie ich do końca zrealizować. Większość tak, ale nie wszystkie" - wskazał wiceminister. Dodał, że mapa drogowa uzależniała np. wejście do ERM2 od zgody na zmianę konstytucji.
Kotecki wyraził nadzieję, że warunki - kursowy i polityczny - przystąpienia do ERM2 zostaną spełnione. "Nie mam wątpliwości, że te warunki kiedyś zostaną spełnione, pytanie tylko kiedy. Niepewność na rynkach finansowych jest zbyt duża" - powiedział.
Wiceminister poinformował, że pozostałe działania związane z realizacją mapy drogowej, które nie zależą od spełniania warunku kursowego i politycznego, będą realizowane zgodnie z harmonogramem. Ponadto do końca maja mają być gotowe "ramy strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenie Euro w Polsce". Mają one określić m.in., w jakich obszarach potrzebne są zmiany, kto i kiedy ma je przeprowadzić.
Opublikowana jesienią przez MF mapa drogowa przyjęcia euro przewiduje podział przygotowań do wprowadzenia wspólnej waluty na cztery etapy. Pierwszy etap miałby się zakończyć w pierwszej połowie tego roku rozmowami Polski z instytucjami UE na temat naszego przystąpienia do ERM2. Drugi etap rozpoczęłoby przystąpienie do mechanizmu kursowego, a zakończyła w połowie 2011 roku decyzja Ecofin o ustaleniu kursu wymiany euro i złotego. Trzeci trwałyby do końca 2011 r. i związany byłby m.in. z technicznymi przygotowaniami do wprowadzenia euro. Czwarty etap rozpocząłby się 1 stycznia 2012 r. przystąpieniem do strefy euro i wprowadzeniem tej waluty.
Moment wejścia do strefy euro poprzedza uczestnictwo w mechanizmie ERM2, gdy przez dwa lata dana waluta jest już związana z euro, a jej kurs może się wahać w stosunku do euro tylko o plus/minus 15 proc.
pap, keb
Dlaczego inwestorzy nie wierzą w Europę Środkową? - czytaj na Blogbox.com.pl