"Cieszymy się, że taka decyzja została podjęta, choć wnioskowaliśmy o nią już kilka miesięcy temu. Według naszych danych decyzja RPP oznacza, że w sektorze bankowym zostanie 3,5 mld zł. O taką kwotę zwiększy się płynność sektora finansowego" - powiedział Zygierewicz.
Wyraził nadzieję, że RPP nie poprzestanie na jednorazowej obniżce, ale będzie ją kontynuowała, by stopa rezerwy obowiązkowej wyniosła 2 proc. Jego zdaniem, środowa decyzja RPP może nie wystarczyć do rozruszania akcji kredytowej.
"Cieszylibyśmy się, gdyby uwolnienie gotówki banków wpłynęło na zwiększenie akcji kredytowej, ale w obecnych warunkach bardzo silnego spowolnienia gospodarczego potrzebne są także inne działania. Oczekujemy wzmocnienia działań w zakresie poręczeń i gwarancji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - zaznaczył.
Według niego, konieczne jest szybkie uruchomienie programu poręczeń i gwarancji z BGK, poza tym system ten musi być skuteczny.
"Jeśli tak się stanie, to będzie dobry moment, by wolne środki banków uruchomić. Jeżeli system nie zadziała, a ryzyko gospodarcze będzie się utrzymywać nadal na wysokim poziomie, to istnieje ryzyko, że te środki zostaną zatrzymane w sektorze" - uważa Zygierewicz.pap, em