Na najbliższym posiedzeniu Sejm wybierze dwóch spośród czterech zgłoszonych kandydatów do Rady. Platforma w porozumieniu z PSL zgłosiła na razie dwóch kandydatów - Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. Klub Lewicy wybrał prof. Krzysztofa Jajugę, a PiS prof. Andrzeja Kaźmierczaka. PO wraz z PSL trzeciego kandydata zgłosi w styczniu. Ma to być posłanka Platformy prof. Anna Zielińska-Głębocka. Bratkowski to były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Chojna-Duch jest urzędującą wiceminister finansów, a Jajuga kierownikiem katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Prof. Kaźmierczak jest m.in. ekspertem w Kancelarii Prezydenta.
Kandydatami Senatu, zgłoszonymi przez PO, są: Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki. Prof. Hausner był wicepremierem oraz ministrem pracy i gospodarki w rządzie Leszka Millera oraz Marka Belki. Firmował swoim nazwiskiem plan naprawy finansów publicznych, który w większości nie doczekał się realizacji. Rzońca jest doktorem nauk ekonomicznych, wiceprezesem zarządu i dyrektorem Działu Analitycznego w Forum Obywatelskiego Rozwoju, a Jan Winiecki profesorem ekonomii m.in. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz doradcą ekonomicznym w WestLB Polska.
Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r. Prezydent ma swoich kandydatów wyznaczyć w styczniu. Prasa spekuluje, że będą to profesorowie: Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Wojciech Roszkowski.
PAP, arb