Najchętniej akceptujemy emerytury wypłacane na specjalnych prawach osobom wykonującym prace fizyczne - górnikom i rolnikom. Z kolei tylko 4 procent Polaków uważa, że na specjalne względy zasługują sędziowie. Najwięcej zwolenników wypłacane na specjalnych prawach emerytury mają wśród osób najgorzej zarabiających. - Ludzie nie mają pojęcia, że takie przywileje kosztują – przyznaje Aleksandra Wiktorow, ekonomistka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. – Nie wiedzą, że to oni z własnych podatków płacą na specjalne emerytury. W 2010 roku Polska wyda na przywileje emerytalne rolników, górników, służb mundurowych, sędziów i prokuratorów ok. 25 miliardów złotych - oznacza to, że na ten cel idzie niemal 10 procent środków z rocznego budżetu. Połowę tej kwoty stanowią dopłaty do emerytur rolniczych.
"Rzeczpospolita", arbPolacy chcą się składać na emerytury górników i rolników
Dodano: / Zmieniono:
53 procent Polaków popiera przywileje emerytalne dla wybranych grup zawodowych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Przeciwnego zdania jest 46 procent ankietowanych
– Jesteśmy przekonani, że jeśli ktoś ciężko pracuje, to powinien zostać za to dobrze wynagrodzony, a ponieważ w ciągu dwudziestu lat kolejne rządy wolały dawać przywileje emerytalne zamiast podwyżek, to teraz nam się wydaje, że to sprawiedliwe – wyjaśnia dość zaskakujące wyniki badań Jan Rutkowski, ekonomista Banku Światowego w Polsce. Jego zdaniem nie łączymy kwestii wysokości emerytur z finansami publicznymi czy budżetem.