Jeżeli z powodu powodzi zostanie zamknięty żłobek przedszkole czy szkoła, to rodzice, którzy z tego powodu muszą zostać w domu z dzieckiem, mogą liczyć na wypłatę zasiłku opiekuńczego - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Z komunikatu ZUS wynika, że zgodnie z przepisami ustawy "o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa", zasiłek opiekuńczy przysługuje "ubezpieczonemu, zwolnionemu z wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat". Dotyczy to m.in. sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. - Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo bądź dobrowolnie, jeżeli tylko wystąpią oni o jego wypłatę - wyjaśniała dyrektor Departamentu Zasiłków w Centrali ZUS Hanna Perło.
Za nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły uważa się takie zamknięcie tych placówek, o którym ubezpieczony został zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni - wyjaśnia ZUS. Dokumentami koniecznymi do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego w związku z nieprzewidzianym zamknięciem żłobka, przedszkola lub szkoły wskutek powodzi są: oświadczenie ubezpieczonego, że takie zdarzenie miało miejsce; wniosek o uzyskanie zasiłku na druku ZUS Z-15; zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo na druku ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).
Zasiłek opiekuńczy to 80 proc. wysokości wynagrodzenia pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.PAP, arb