Szwajcarski parlament zaakceptował umowę ws.przekazania USA danych osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym. Jednak ostateczne zatwierdzenie tekstu umowy może nastąpić w drodze referendum.
Ma o tym do piątku zdecydować wyższa izba szwajcarskiego parlamentu - Rada Kantonów.
pap, em
Zgodnie z zawartym w sierpniu ubiegłego roku porozumieniem szwajcarski bank UBS, największy w kraju, miał przekazać władzom USA nazwiska pięciu tysięcy właścicieli kont unikających płacenia podatków.
W zeszłym tygodniu Rada Narodowa, izba niższa Zgromadzenia Federalnego, odrzuciła umowę. Następnie umowa trafiła do Rady Kantonów, po czym z powrotem do Rady Narodowej, która zdecydowała o przyjęciu umowy stosunkiem głosów 81 do 61 (53 deputowanych wstrzymało się od głosu). We wtorek Rada Narodowa zdecydowała również, że umowa może zostać poddana pod głosowanie w referendum, które jest bardzo popularną w Szwajcarii metodą sondowania opinii społeczeństwa.
Wojna o tajemnicę bankową między bankiem UBS i władzami USA rozpętała się w 2007 roku. Amerykański fiskus oskarżył wtedy bank o nielegalne pomaganie najbogatszym Amerykanom w uchylaniu się od płacenia podatków i pomoc w zakładaniu firm-krzaków w rajach podatkowych.pap, em