W Warszawie powołano Konsorcjum Atomowe. Instytucja ma zająć się rzetelnym, bezpłatnym informowaniem Polaków o energetyce jądrowej i potrzebie budowania w naszym kraju elektrowni atomowych. Konsorcjum tworzą trzy organizacje non-profit: Stowarzyszenie Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej, Fundacja Forum Atomowe oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Sekretarz generalna Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jolanta Arendarska poinformowała, że Konsorcjum Atomowe działa od 3 września. - To konsorcjum społeczne, wszystkie organizacje, które obecnie wchodzą w jego skład to organizacje non-profit - podkreśliła Arendarska. Głównym celem działania konsorcjum ma być - mówiła rzecznik - rzetelne, bezpłatne informowanie społeczeństwa w Polsce o energetyce jądrowej, o potrzebie budowania w naszym kraju elektrowni atomowych, przekonywanie Polaków do tego, że jest to bezpieczne źródło taniej energii. - Konsorcjum Atomowe ma zapewnić ułatwiony dostęp do wiedzy i specjalistów skupionych w jednym ośrodku - zaznaczyła Arendarska.
- Ktoś kiedyś powiedział, że promieniowanie jest to coś, czego boją się wszyscy ludzie oprócz specjalistów - mówił Łukasz Koszuk, reprezentujący Fundację Forum Atomowe. W jego opinii, "większość ludzi boi się promieniowania i to jest największy problem w dziedzinie techniki jądrowej". - Problem stanowi nie sama technika jądrowa, ale strach i obawa przed promieniowaniem. Dlatego chcemy eliminować te obawy, rzetelnie informować i przekazywać wiedzę o energii jądrowej, bezpłatnie i obiektywnie - podkreślił Koszuk.
zew, PAP
Promieniotwórczy potas dzieciom
Dr Andrzej Strupczewski ze Stowarzyszenia Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej przekonywał, że Polska bardzo potrzebuje elektrowni jądrowych i nie należy się ich bać. - Promieniowanie, w szczególności w małych dawkach, o których mówimy przy okazji elektrowni jądrowych, jest dla człowieka nieszkodliwe. Elektrownie III generacji, które będziemy budowali, są bezpieczne - zapewniał. Strupczewski zwrócił uwagę, że "promieniowanie jest częścią życia człowieka". - Dzieci, które piją mleko w szkole, piją je z promieniotwórczym potasem 40K, który rozpada się w ludzkim organizmie bardzo wolno. Woda też jest radioaktywna. Zatem nie bójmy się małej dawki radioaktywności, bo była ona obok nas zawsze i zawsze będzie z nami - zaakcentował.Energia jądrowa przyjazna
- Studium Unii Europejskiej wykazało, że energia jądrowa jest - obok wody i wiatru - źródłem energii elektrycznej najbardziej przyjaznym człowiekowi. Elektrownie jądrowe to źródło, które pozostawia czystą wodę, glebę i daje tanią energię elektryczną - podkreślił Strupczewski. W jego opinii, "z perspektywy zdrowia i dobrobytu społeczeństwa energia jądrowa, obok energii odnawialnych, jest najbardziej pożądanym źródłem energii i powinna być preferowana przez następnych kilkadziesiąt lat".- Ktoś kiedyś powiedział, że promieniowanie jest to coś, czego boją się wszyscy ludzie oprócz specjalistów - mówił Łukasz Koszuk, reprezentujący Fundację Forum Atomowe. W jego opinii, "większość ludzi boi się promieniowania i to jest największy problem w dziedzinie techniki jądrowej". - Problem stanowi nie sama technika jądrowa, ale strach i obawa przed promieniowaniem. Dlatego chcemy eliminować te obawy, rzetelnie informować i przekazywać wiedzę o energii jądrowej, bezpłatnie i obiektywnie - podkreślił Koszuk.
zew, PAP