Według przepisów, nad którymi pracuje rząd, przekształcenie szpitali w spółki nie będzie obowiązkowe. - Organ założycielski szpitala będzie miał dwa wyjścia. Albo utrzyma płynność finansową placówki z bieżących dotacji, albo dokonuje przekształcenia i przejmuje na tyle znaczącą część zobowiązań szpitala, by potem ten szpital - już jako spółka akcyjna - nie miał problemów z płynnością - relacjonuje minister finansów. - W nowych przepisach nie znajdzie się zapis, który pozwoli wybrać Polakom fundusz zdrowotny - mówi Rostowski.
- Dla nas kluczowe jest, że - inaczej niż w poprzednim projekcie ministerstwa zdrowia - oddłużenie szpitala nie będzie nagrodą za przekształcenie w spółkę - ocenia Rostowski. Zdaniem ministra finansów, oddłużenie placówek medycznych jest rzeczą dobrą samą w sobie, a mechanizm zapisany w projekcie ustawy zachęca szpitale do przekształcenia.
Ulga rodzinna nie zostanie zlikwidowana - zapowiada minister. Według szefa resortu finansów należy się jednak nad ulgą "zastanowić, żeby była maksymalnie prorodzinna". Oczywiście - dodaje Rostowski - ulga zostanie zawieszona na trzy lata, jeśli relacja długu publicznego do PKB przekroczy 55 procent. - Rząd nie przewiduje, że coś takiego miałoby się stać. To plan awaryjny - podkreśla minister.
- Rząd i społeczeństwo stać na jedną-dwie ważne reformy rocznie - mówi Jacek Rostowski. Jego zdaniem "prawdziwe reformy finansów publicznych" odbywają się w poszczególnych resortach, a minister finansów może "tylko zmieniać podatki".
zew, Polskie Radio