Rzecznik przypomniał, że obowiązek wyboru OFE mają osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r., które podejmują pierwszą pracę bądź rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej. - OFE muszą też wybrać wszyscy ci, którzy pracują i wprawdzie w przeszłości dokonali wyboru funduszu emerytalnego, ale wybór ten nie zrodził żadnych skutków prawnych, gdyż w chwili zawarcia umowy z funduszem lub na 12 miesięcy przed tą datą, dana osoba nie podlegała ubezpieczeniom społecznym - dodał.
Według danych ZUS, obecnie jest 433,7 tys. osób, które nie spełniły obowiązku zapisania się do OFE i to właśnie do nich, w dniach od 9 do 14 grudnia, ZUS wyśle korespondencję przypominającą o konieczności dokonania wyboru funduszu emerytalnego. - Ci, którzy otrzymają taką korespondencją, będą mieli czas do 10 stycznia na zawarcie umowy z funduszem. Jeśli jej nie zawrą, zostaną zakwalifikowani do losowania funduszu, które odbędzie się 31 stycznia - poinformował Grzegorczyk. ZUS wyjaśnił, że "osoby, które wezmą udział w losowaniu, zostaną przydzielone tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE".
Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne. Oznacza to, że 31 stycznia 2011 r. w losowaniu weźmie udział 6 funduszy: AEGON OFE, Allianz Polska OFE, Amplico OFE, AXA OFE, Generali OFE i OFE Pocztylion. - Po losowaniu ZUS poinformuje poszczególne OFE o jego wynikach. Następnie fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że stali się ich klientami. Ubezpieczeni mogą spodziewać się tej informacji także ze strony ZUS - wyjaśnił Grzegorczyk. Dodał, że następne losowanie członków OFE odbędzie się 29 lipca 2011 r.
pap, ps
Szukasz prezentu na święta? Zobacz jakie prezentowe hity roku wybrał "Wprost"!