Na Podkarpaciu stopa bezrobocie na koniec listopada 2010 r. wyniosła ponad 15 proc. W 2010 r. podkarpackie urzędy pracy wysłały na staż blisko 20 tys. osób, powstało również ponad 4,3 tys. firm, a pracodawcy utworzyli ponad 5 tys. dodatkowych miejsc pracy, czego koszty zostały zrefundowane przez urzędy.
Czop zaznaczył, że w tym roku z powodu mniejszej dotacji wszystkie te formy walki z bezrobociem będą pomniejszone o 70 proc. - Mniejsza ilość pieniędzy, które otrzymają powiatowe urzędy pracy, odbije się przede wszystkim na ludziach młodych, bo będzie mniej staży. Urzędy będą musiały też np. skrócić staże z roku do trzech miesięcy, co nie pozostanie bez wpływu na jakość takiej formy pomocy - zaznaczył wicedyrektor. Jego zdaniem, brak pieniędzy na aktywizację odczują też małe firmy, dla których - jak zaznaczył - pomoc stażysty była ważnym elementem prowadzenia firmy.
Minister pracy Jolanta Fedak o zmniejszeniu wydatków na aktywizację bezrobotnych poinformowała 5 stycznia w Sejmie. Stwierdziła, że plan finansowy Funduszu Pracy na 2011 r. zakłada wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w wysokości 3 mld 235 mln zł, co stanowi 37,1 proc. ogółu wydatków Funduszu Pracy. W 2010 roku rząd przeznaczył na akwizycję bezrobotnych ok. 7 mld zł. Jednocześnie minister Fedak zapewniła wówczas, że nie jest zagrożony plan obniżenia bezrobocia do 9,9 proc. na koniec tego roku, jak to zakłada ustawa budżetowa na 2011 rok.
zew, PAP