- Podczas wielu spotkań z pracownikami w różnych zakładach w kraju słyszę, że odgórne podniesienie płacy minimalnej jest dla nich jedyną szansą na większe zarobki, bo pracodawcy nie chcą słyszeć o podwyżkach. Solidarność nie może na takie apele pozostać głucha - przekonywał Piotr Duda.
Związkowcy zgodzili się, by projekt ustawy powstał jako projekt obywatelski. - Po powstaniu komitetu inicjatywy ustawodawczej i przygotowaniu projektu ustawy o podniesieniu płacy minimalnej, związek włączy się w zbieranie podpisów pod projektem, udzieli też komitetowi pomocy organizacyjnej i eksperckiej - wyjaśnił Gumułka.
Pod koniec grudnia ministerstwo pracy oszacowało, bazując na prognozach podstawowych wskaźników makroekonomicznych ministerstwa finansów w ramach prac nad projektem budżetu na 2011 r., że wzrost minimalnego wynagrodzenia w latach 2012-2013 powinien wynieść co najmniej 5,7-5,2 proc. Mechanizm wzrostu minimalnego wynagrodzenia do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia jest dyskutowany na forum działającego w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.
Komisja krajowa przyjęła też uchwałę w sprawie zmiany składu reprezentantów Solidarności w Komisji Trójstronnej. Nowymi członkami Komisji Trójstronnej zostali przewodniczący bydgoskiej Solidarności Leszek Walczak oraz szef sekcji krajowej węgla brunatnego Wojciech Ilnicki. W składzie pozostali Janusz Śniadek, Henryk Nakonieczny, Zbigniew Kruszyński i Janusz Łaznowski; w Komisji zasiada też szef związku Piotr Duda. W środę odwołano natomiast Mariana Króla, Maciej Jankowski złożył rezygnację, a Stefanowi Kubowiczowi wygasł mandat.
zew, PAP