Posłowie w debacie podkreślali, że mają nadzieję, iż ustawa pozostanie swego rodzaju polisą ubezpieczeniową i instytucje finansowe nie będą musiały korzystać z rozwiązań proponowanych w ustawie. Dotychczas żadna z instytucji finansowych objętych nowelizowanymi ustawami nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie wsparcia na ich podstawie.
"Ze względu na pozytywny efekt psychologiczny, jaki wywołuje możliwość udzielenia wsparcia na podstawie ustaw, zmian tendencji na rynkach finansowych oraz w celu przygotowania się na dalsze ewentualne skutki kryzysu światowego, jest zasadne utrzymanie możliwości udzielenia wsparcia dla instytucji finansowych w 2011 r." - napisał resort finansów w uzasadnieniu do rządowej nowelizacji. Ewentualna pomoc miałby być przeznaczana na przedsięwzięcia mające na celu utrzymanie płynności płatniczej oraz "działania rekapitalizacyjne".
Przekazanie wsparcia będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Projekt był konsultowany z Europejskim Bankiem Centralnym. Łączny limit wszystkich poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa - również ze zmienianych ustaw - zapisany w ustawie budżetowej na rok 2011 wynosi 55 mld zł. Ewentualna pomoc ma odbywać się z uwzględnieniem kontroli nad poziomem państwowego długu publicznego.
Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Resort finansów podkreśla, że waga poruszanych w projekcie zagadnień uzasadnia jak najszybsze wejście w życie zmian. Według resortu, takie rozwiązanie nie naruszy zasady demokratycznego państwa prawnego. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
zew, PAP