- To jest region położony blisko Polski i blisko stolicy Rosji. A Moskwa to największy rynek w Federacji Rosyjskiej. Pod względem logistycznym obwód smoleński jest bardzo interesującym regionem - oświadczył ambasador, dodając, że na Smoleńszczyźnie powstał klimat sprzyjający inwestycjom.
O infrastrukturze logistycznej regionu jako atrakcyjnej sferze do inwestowania mówił też wicegubernator obwodu Aleksandr Dołgow. Zwrócił uwagę, że przez obwód smoleński przebiegają najkrótsze magistrale samochodowe i kolejowe z Europy Zachodniej do Rosji Środkowej, a także ważny korytarz transportowy łączący Petersburg z Rosją Południową. Za perspektywiczną dziedzinę współpracy wicegubernator uznał także rolnictwo. - Polska wyrosła na lidera w produkcji i przetwórstwie rolnym - zaznaczył.
Dołgow podkreślił, że smoleńskie przedsiębiorstwa interesują się technologiami i produkcją polskich firm, a z kolei polski biznes interesuje się obwodem smoleńskim. Podał, że w 2010 roku obroty handlowe regionu z Polską wzrosły o 32 proc. i wyniosły 50 mln dolarów. - Każdy inwestor może liczyć na wsparcie ze strony administracji obwodu - zadeklarował. W 2010 roku PKB w regionie wzrósł o 8 proc. i wyniósł 145,5 mld rubli (4,97 mld dol.).
zew, PAP