Leszkiewicz poinformował, że obecnie resort skarbu prowadzi procesy prywatyzacyjne w ponad 320 spółkach, w tym m.in. w dziewięciu uzdrowiskach i w ponad dwudziestu przedsiębiorstwach komunikacji samochodowej. Na ten rok zaplanowano też sprzedaż spółek z branży chemicznej, giełd rolnych, spółek inseminacyjnych, tzw. SHiUZ-ów.
Plany prywatyzacyjne na ten rok obejmują również sprzedaż akcji Enei, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalń węgla brunatnego: Adamów i Konin, Zakładu Górniczo-Hutniczego "Bolesław", Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki "Siarkopol" czy Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria". MSP zaplanowało również na ten rok ofertę publiczną banku BGŻ, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz holdingu nieruchomościowego.
W tym tygodniu weszła w życie nowelizacja ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji. - Nowela jest elementem usprawniania procesów prywatyzacyjnych - ocenił wiceminister skarbu. Jak podkreślił, cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji, będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej. - W niektórych projektach wystawianych na aukcji nie było ciągle zainteresowania inwestorów, a cena danej spółki dochodziła do poziomu wartości księgowej. Dotychczas nie mogliśmy dalej tej firmy wystawiać na sprzedaż w tym trybie - powiedział Leszkiewicz. Przypomniał, że np. w przetargach nie obowiązywały takie ograniczenia.
Zaznaczył, że nowela porządkuje przepisy dotyczące analiz i wycen. Minister skarbu będzie mógł zdecydować, czy sam lub we współpracy ze służbami resortu skarbu dokona analizy prawnej i wyceny spółki przed jej sprzedażą, czy zleci to, jak jest obecnie, podmiotom zewnętrznym. - Na razie nie podejmujemy takich działań. W tej chwili liczba przygotowywanych analiz zmalała, bo zdecydowana większość spółek jest już wyceniona, a za ich aktualizację odpowiadają dotychczasowi doradcy prywatyzacyjni, z którymi mamy już podpisane umowy. Być może w przypadku spółek, które jeszcze w tej chwili podlegają procesom komercjalizacji, będziemy się zastanawiać nad samodzielną ich wyceną. Na razie żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły - powiedział.
Nowela umożliwia też ministrowi skarbu sprzedaż akcji w ofercie publicznej bez zgody Rady Ministrów. Rząd nie będzie musiał każdorazowo wydawać zgody na transakcję tego typu.
pap, ps