Preferowane mają być również wnioski związane z tworzeniem tzw. "zielonych" miejsc pracy, organizowaniem staży pracowniczych oraz rozwijaniem umiejętności pracowników tych dziedzin gospodarki, które są zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego - chodzi m.in. o rolnictwo, elektronikę, biotechnologie, chemię i turystykę. - Chcemy też wspomóc projekty, które pozwolą na godzenia życia zawodowego z rodzinnym, czy aktywnego udziału rodziców w wychowaniu przedszkolnym - dodał Jankowiak.
W okresie finansowania projektu Kapitał Ludzki Wielkopolska dysponuje 605 milionami euro, czyli ok. 2,4 miliardami złotych. - Do tej pory wydaliśmy nieco ponad miliard złotych, czyli zrealizowaliśmy ponad 42 proc. alokacji środków. Na 2011 roku planujemy wydatkować ponad 700 milionów złotych i będzie to największa z rocznych alokacji w ramach realizowanego programu - poinformował Jankowiak. Wicemarszałek wyjaśnił, że Wielkopolska założyła stopniowe wydawanie środków z programu Operacyjnego Kapitał Ludzki tak, by w każdym roku beneficjenci mogli skorzystać z unijnych pieniędzy. Na lata 2012 i 2013 przeznaczono po ok. 300 milionów złotych. - Teraz, kiedy regiony otrzymają mniejsze środki z Funduszu Pracy, te pieniądze unijne pozwolą na zrekompensowanie tego zmniejszenia - stwierdził Jankowiak.
W pierwszych czterech latach działania programu w Wielkopolsce rozpatrzono ponad 8200 wniosków, z czego umowy podpisano na 2050 projektów. Największym zainteresowanie cieszyły się konkursy wspomagające rozwój integracji społecznej osób wykluczonych (832) poprawiające kwalifikacje pracowników (633) i wspomagania bezrobotnych (329). Według Jankowiaka dotychczasowe działania miały głównie charakter promocyjny. - Uważamy, że program Kapitał Ludzki po tych trzech latach jest na tyle znany, że nie musimy go promować w ten sposób - podkreślił.
PAP, arb