Pod koniec 2008 r. Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna udzielona polskim stoczniom – SSN i Stoczni Gdynia SA - została przyznana nielegalnie. Dla obu stoczni oznaczało to konieczność zwrotu uzyskanej pomocy, co w ich sytuacji ekonomicznej było nierealne. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek obu stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni.
Ustawa o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego weszła w życie w styczniu 2009 r. Miała na celu m.in. sprzedaż majątku Stoczni, zaspokojenie roszczeń wierzycieli oraz ochronę praw pracowników. Zarządcą kompensacji została spółka „Bud-Bank Leasing". W wyniku przeprowadzonych przetargów na sprzedaż majątku Stoczni uzyskano ostatecznie ok. 121 mln zł.
Procedury zatwierdzania przez sądy rejonowe złożonych przez zarządcę kompensacji planów podziału kwot uzyskanych ze sprzedaży majątku obu stoczni zaczęły się w grudniu 2010 r. Na początku marca 2011 r., po tym, jak sądy zatwierdziły listy wierzycieli, zarządca kompensacji rozpoczął wypłatę wierzytelności.
Łącznie wśród wierzycieli SSN podzielono ok. 127 mln zł (dochody ze sprzedaży majątku i uzyskane z gospodarowania majątkiem Stoczni). Wśród wierzycieli byli głównie wierzyciele publiczno-prawni, w tym ARP, Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców, ZUS.
zew, PAP