"Porozumienie swym zakresem obejmuje współpracę w tak ważnych dla działania administracji obszarach jak: analiza ryzyka, działanie systemów informatycznych, e-commerce, kontrola i postępowania podatkowe, dobrowolne wypełnianie obowiązków podatkowych, komunikacja, szkolenia dla pracowników, zarządzanie zasobami ludzkimi" - napisano w komunikacie.
Resort finansów poinformował, że na początku realizacja porozumienia będzie odbywała się na zasadzie wymiany dobrych praktyk oraz współpracy przy rozwijaniu nowoczesnych metod działania administracji. "W dalszym etapie przewidywana jest również bliższa współpraca przy wymianie informacji na temat transakcji transgranicznych dokonywanych przez podmioty zarejestrowane w poszczególnych krajach, współpraca przy typowaniu do kontroli podmiotów podejrzewanych o dokonywanie podejrzanych transakcji i nadużycia podatkowe" - wskazano.
Jako przykład tematu, który będzie przedmiotem współpracy podano rozwój analizy ryzyka w zwrotach podatku VAT pomiotom dokonującym transakcji na terenie Polski, lecz zarejestrowanym w pozostałych krajach Unii Europejskiej.pap, ps