Na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy wytwarzają większość dochodu naszego kraju, tylko 28 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak" lub "raczej tak". Natomiast 61 proc. z nich odpowiedziało "zdecydowanie nie" lub "raczej nie", a 11 proc. "nie wiem". Tylko 33 proc. respondentów na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy dają zatrudnienie większości Polaków, stwierdziło "zdecydowanie tak" lub "raczej tak", a aż 62 proc. "zdecydowanie nie" lub "raczej nie". 5 proc. odpowiedziało "nie wiem".
- Wiedza o tym, co jest źródłem dochodu wytwarzanego w każdej, nie tylko polskiej, gospodarce, jest jak widać dość nikła. Dlatego warto przy każdej okazji informować, że ponad 70 proc. PKB, w 2009 r. – 72,3 proc., wytworzone było przez przedsiębiorstwa. Pozostałe 27-28 proc. wypracowały inne podmioty, a także pochodziło z cła i podatków - oceniła wyniki badania główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Dodała, że przedsiębiorstwa zatrudniają w Polsce prawie 70 proc. osób pracujących w gospodarce narodowej, nie uwzględniając zatrudnienia w jednostkach budżetowych obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego, bo te dane nie są dostępne. - Bez firm nie ma dochodu narodowego, nie ma miejsc pracy, nie ma dochodów obywateli. Bo żeby zatrudniać w sektorze publicznym, potrzebne są wpływy do budżetu z podatków, których nie byłoby, gdyby nie firmy i zatrudnieni w nich pracownicy – powiedziała Krzysztoszek.
Badanie na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 2000 osób w wieku 15+ przeprowadził instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Badanie odbyło się w dwóch turach w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów.eb, pap