"Stare wyniki zawyżone"
Nowe szacunki rezerw KOV na Ukrainie pokazują wzrost w porównaniu od czasów przejęcia KUB-Gasu w czerwcu 2010 roku, ale z drugiej strony obniżają rezerwy w porównaniu z danymi z końca 2010 roku.
- Różnica wynika z faktu, że poprzednia ocena została wykonana na bazie danych, które zastaliśmy, przejmując udziały KUB-Gazu, danych jakościowo i ilościowo gorszych od tych, którymi dysponowaliśmy rok po transakcji i po wykonaniu i przebadaniu kilku odwiertów oraz zastosowaniu nowych metod oceny. Dzisiaj wiemy już, że stare wyniki wykazały wartość zawyżoną o 30 proc. i więcej, ale dzięki bardzo intensywnym pracom na Ukrainie i szeregowi nowych odkryć na polach Makiejewskoje i Olgowskoje, w znacznym stopniu udało nam się wyrównać te różnice - poinformował cytowany w komunikacie Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.
"To dobra baza do rozwoju"
Dodał jednocześnie, że RPS wskazuje na wysokie, sięgające nawet do 50 proc. prawdopodobieństwo komercjalizacji zasobów warunkowych i od 25 do 50 proc. prawdopodobieństwo komercjalizacji zasobów perspektywicznych. - Mamy więc solidną bazę do dalszego rozwoju i spodziewamy się kolejnych pozytywnych informacji z Ukrainy – powiedział.
W tym roku KOV zamierza wykonać na Ukrainie do sześciu nowych odwiertów, w tym pierwszy na najnowszej koncesji Północne Makiejewskoje. Spółka zamierza pogłębić lub zmodernizować do 15-20 odwiertów i zgodnie z zapotrzebowaniem zbudować rurociągi niezbędne do uruchomienia odwiertów. Zarząd firmy przewiduje, że dzięki tym projektom KOV zakończy 2012 r. produkcją na poziomie znacząco wyższym od bieżącego.
Przychody z tytułu sprzedaży węglowodorów w IV kw. 2011 r. wzrosły o 32 proc. w stosunku do III kw. 2011 r. oraz o 227 proc. w stosunku do IV kw. 2010 r. Od momentu nabycia KUB-Gas w czerwcu 2010 r. KUB-Gas wygenerował ze swoich ukraińskich aktywów 44,2 mln USD przychodów z produkcji brutto, z czego na 70 proc. udziału KOV przypada 30,9 mln USD.
Kulczyk będzie dalej inwestował w Brunei
Cena uzyskiwana za gaz w czwartym kwartale wyniosła 11,75 USD za Mcf, czyli o 38 proc. więcej niż 8,49 USD za Mcf uzyskiwane w pierwszej połowie 2011 r. i o 53 proc. więcej niż 7,66 USD za Mcf w czwartym kwartale 2010 r. Cena kondensatu wynosiła w czwartym kwartale 96,81 USD za baryłkę, wzrastając z 74,64 USD za baryłkę w analogicznym okresie 2010 r. KOV poinformował w komunikacie, że zamierza dalej inwestować również w Brunei. Planuje przystąpić do wykonania jednego odwiertu w drugim kwartale 2012 r. oraz do dwóch kolejnych odwiertów w roku 2012. Chce też przeprowadzić program badań sejsmicznych w pierwszym kwartale 2012 r.
ja, PAP