Petycja zostanie przekazana premierowi Mario Montiemu oraz przewodniczącym obu izb parlamentu. Zakończona po pięciu miesiącach kampania pod hasłem „Obetnijmy koszty polityki", prowadzona była w popularnej audycji „Zapping”.
Redakcja podkreśliła w wydanej nocie, że osiągnięty został jej cel, jakim było zebranie pół miliona podpisów. Wyjaśniono, że chodziło o symbolikę tej liczby, bo właśnie tyle podpisów trzeba zebrać we Włoszech pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum.
Wśród postulatów kampanii jest całkowite zniesienie dożywotnich emerytur dla parlamentarzystów i radnych, obniżenie o połowę liczby osób zasiadających w Senacie i Izbie Deputowanych (obecnie wynosi ona łącznie 945) a także redukcja parlamentarnych pensji. Włoscy parlamentarzyści mają najwyższe uposażenia w Europie; wynoszą one kilkanaście tysięcy euro miesięcznie.
Tylko redukując koszty utrzymania armii polityków, szacowane na kilka miliardów euro rocznie, można odzyskać zaufanie obywateli do instytucji i sił politycznych – podkreślano na antenie publicznego radia. Akcję poparli znani włoscy intelektualiści i artyści, wśród nich astrofizyk Margherita Hack i kompozytor Ennio Morricone.
Radio RAI odnotowało z satysfakcją, że kampania wywołała ożywioną dyskusję we włoskiej klasie politycznej. Redukcję kosztów polityki zapowiedział rząd Mario Montiego. Prace nad szczegółami tych oszczędności rozpoczęły się w tym roku w parlamentarnych komisjach, ale już pierwsze propozycje spotkały się z protestami niektórych polityków.
ja, PAP