Visa Europe to stowarzyszenie ponad 3,7 tys. banków europejskich – stanowi ich własność i jest przez nie zarządzana. W lipcu 2004 r. Visa Europe uzyskała osobowość prawną i uniezależniła się od spółki Visa Inc., zachowując jej nieograniczoną w czasie licencję.
Visa Europe udostępniła aplikację do mobilnych płatności zbliżeniowych w polskiej wersji językowej, która jest gotowa do wdrażania przez banki członkowskie na smartfonach obsługujących technologię łączności bezprzewodowej bliskiego zasięgu, tzw. NFC. Aplikacja zadebiutowała na smartfonie Samsung Galaxy S III - poinformowała Visa Europe w komunikacie.
Mobilna aplikacja Visa umożliwia dokonywanie płatności w placówkach handlowo-usługowych wyposażonych w terminale z czytnikami zbliżeniowymi. Użytkownik może zdecydować, czy dodatkowym kodem – który sam ustala i w razie potrzeby wprowadza na klawiaturze smartfona – będzie potwierdzał wszystkie transakcje, czy tylko te powyżej 50 zł. Jeżeli wybierze to drugie rozwiązanie, to płatność za mniejsze kwoty potrwa zaledwie sekundę: wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. Aplikacja umożliwia także śledzenie historii wszystkich transakcji dokonanych telefonem.
Smartfonami z mobilną aplikacją zbliżeniową Visa można płacić w tych samych terminalach, które obsługują płatności zbliżeniowymi kartami Visa. 25 banków w Polsce wyemitowało do tej pory ponad 6,5 mln zbliżeniowych kart Visa, których można używać już w ponad 70 tys. terminali zarówno w mniejszych sklepach, jak i w placówkach ogólnopolskich sieci detalicznych. Płacić zbliżeniowo można też w transporcie miejskim m.in. we Wrocławiu oraz w Warszawie, gdzie mobilne biletomaty umożliwiają m.in. płatność za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty Visa oraz smartfonów z aplikacją Visa payWave.
Partnerem Visa w tym przedsięwzięciu jest Orange Polska. Operator dostarczył usługi telekomunikacyjne oraz karty SIM NFC z kartą płatniczą banku.mp, pap