Volkswagen listy pisze
To już kolejna odsłona afery spalinowej Volkswagena. Dla przypomnienia kilka tygodni temu wyszło na jaw, że niemiecki koncern instalował w samochodach oprogramowanie manipulujące odczytami emisji spalin. Tego typu instalacje może mieć nawet 11 mln aut z silnikiem diesla. Koncern zaczął właśnie wysyłkę listów do klientów, w których „przeprasza” i informuje o tym, czy dany samochód ma na pokładzie oprogramowanie fałszujące odczyty dotyczące spalin. „Musimy Państwa poinformować, że silnik diesla zamontowany w Państwa samochodzie posiada oprogramowanie optymalizujące wartości emisji tlenków azotu” – zawiadamia koncern. Jednak zaraz później dodaje: „Zapewniamy jednak, że Państwa samochód jest bezpieczny technicznie i w pełni sprawny!”.
Listy od dyrektorów marek wchodzących w skład grupy Volkswagen są pełne emocji. „Przykro nam, że zawiedliśmy Państwa zaufanie i dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie techniczne. Naturalnie Volkswagen pokryje koszty niezbędnych działań i uczyni wszystko, aby w pełni odzyskać Państwa zaufanie” – pisze np. do swoich klientów Tomasz Porawski, dyrektor marki Škoda. Volkswagen już poinformował, że od początku roku zacznie wielką akcję serwisową. Cała afera może kosztować firmę nawet kilkadziesiąt miliardów euro.
Specjalne strefy absurdu
Jesteśmy w pierwszej trójce najatrakcyjniejszych stref ekonomicznych w Europie – pochwalił się wicepremier Janusz Piechociński, powołując się na ranking „Financial Times”, który uznał Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną za najlepszą w Europie. W czołówce znalazły się też strefy z Łodzi, Wałbrzycha i ze Starachowic. Sukcesem ekscytował się również Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Spytaliśmy, które kraje brały udział w rankingu, bo w wynikach trudno się doszukać innych państw poza Ukrainą, Serbią czy Rosją. Prezes uchylił się od bezpośredniej odpowiedzi, pisząc tylko, że w całej Europie jest ponad 500 stref. Zapomniał, podobnie jak i Piechociński, wspomnieć, że do tegorocznego zestawienia nie przystąpiło pół tysiąca stref z Europy i wzięło w nim udział zaledwie 76 podmiotów z całego świata! Przy tak olbrzymiej konkurencji osiągnięcie takiego sukcesu to nie lada wyczyn.
Plus TYGODNIA
Kosmiczne dotacje
POLSKIE FIRMY PODBIJAJĄ KOSMOS.
Spośród 25 projektów związanych z rozwojem europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, jakie w najbliższym czasie sfinansuje Komisja Europejska, aż pięć zostanie zrealizowanych przez polskie podmioty. System Galileo jest odpowiedzią Unii Europejskiej na podobne instalacje pochodzące z USA i Rosji. Polskie firmy mają być odpowiedzialne między innymi za instalację w systemie urządzeń do precyzyjnego pomiaru czasu oraz wykorzystanie Galileo w lotnictwie cywilnym. W sumie wszystkie podmioty dostaną od Unii prawie 800 tys. euro.
MInus TYGODNIA
Spekulanci i prorocy
GOLDMAN SACHS STRASZY. Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego wieszczą trzecią odsłonę kryzysu finansowego, który zaczął się w 2008 r. Pierwsza faza to ta związana z problemami rynku nieruchomości w USA. Druga rozegrała się już w Europie, gdzie zadłużona na potęgę Grecja, Irlandia czy Portugalia musiały ratować się pożyczkami z UE i MFW. Trzecia odsłona kryzysu ma przyjść z Chin w związku z załamaniem się cen surowców. A skoro ucierpią Chiny, to zdaniem analityków banku oberwie się i Polsce, bo inwestorzy wrzucają rynki wschodzące do jednego wora. W te re- welacje nie wierzą polscy ekonomiści, wysuwając śmiałe teorie, że raport powstał celowo, żeby osłabić złotego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.