Inwestowanie – „słowo klucz” w podręcznikach i teoriach ekonomicznych. Ale za tym kryje się też „coś” więcej – to m.in. nasze życiowe podejście do finansów, skłonność do ryzyka, nastawienie na szybki zysk albo stopniowe oszczędzanie. To natomiast wpływa na nasze konkretne decyzje inwestycyjne.
Złota zasada ekonomistów jest jedna – i to od lat! Swoje oszczędności inwestuj w kilka różnych produktów. Stworzenie takiego portfela o zróżnicowanym profilu produktów to sposób na ograniczenie ryzyka i szansa na „wyrównanie” aktywów, jeżeli któraś z naszych inwestycji okaże się niefortunna.
Tym bardziej należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie kilka znaczących zmian regulacyjnych, które będą miały wpływ na sytuację branży, decyzje inwestycyjne Klientów, jak i całą ofertę produktową. Można powiedzieć, że to zmiana „biznesu” o 180 stopni – mówi Bartłomiej Marzec, Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Open Finance SA.
Modyfikacje prawne czekają nas w produktach ubezpieczeniowych UFK czyli z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Z początkiem stycznia przyszłego roku będzie obowiązywać znowelizowana ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Silny akcent został w niej postawiony na ochronę i rzetelną informację dla ubezpieczonych, co ma wpłynąć na przejrzystość rynku i jakość świadczonych usług przez towarzystwa ubezpieczeń.
Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie maksymalnej opłaty za rezygnację Klienta z danego produktu inwestycyjnego. Wyniesie ono nie więcej niż 4 %. Na tym nie koniec – Klient będzie mógł odstąpić od produktu przez nawet 60 dni, od momentu otrzymania listu rocznicowego od towarzystwa ubezpieczeń
Warto także wspomnieć o nowych kompetencjach UOKiK, czyli o możliwości przeprowadzania badań Tajemniczego Klienta, które będą weryfikować i sprawdzać stosowanie ustawy przez towarzystwa ubezpieczeń, jak również o nowej instytucji Rzecznika Finansowego. Te rozwiązania mają jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo i zadowolenie klienta.
Open Finance SA jako pośrednik od kilku lat prowadzi już tego rodzaju badania za pomocą firm zewnętrznych, które pozwalają ulepszać jakość obsługi i ofertę produktową. Na tym nie koniec - zmiany w ofertach ubezpieczeniowo–inwestycyjnych z jednej strony wpłyną na przejrzystość ogólnych warunków ubezpieczenia i prezentację kosztów, a z drugiej strony na konieczność przeprowadzenia analizy dopasowania danego produktu do potrzeb klienta - dodaje Bartłomiej Marzec, Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Open Finance SA.
Warto zatem przemyśleć czy mamy wystarczającą wiedzę, aby inwestować "własnymi siłami", zwłaszcza że rynek dynamicznie zmienia się. Jeśli potrzebujemy jednak fachowej porady i wskazówek eksperckich można zastanowić się nad rozmową z doradcą finansowym, który nas ukierunkuje i pomoże w stawianiu pierwszych kroków na rynku inwestycji, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych regulacji w 2016 roku.