Temat pierwszej polskiej elektrowni atomowej powrócił po latach w 2010 roku, kiedy to założono spółkę celową PGE EJ1. Od tamtego czasu trwały prace lokalizacyjne i rozmowy z potencjalnymi dostawcami technologii. Nie poznaliśmy jednak właściwie żadnych szczegółów. Wiele w tej kwestii zmieniło się w tym roku.
Dziś pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas telekonferencji zdradził datę wyboru technologii i partnera budowy.
– Będziemy starali się doprowadzić do wyboru technologii i partnera pod koniec 2021 roku – powiedział Naimski.
Polska elektrownia atomowa. Technologia nie koniecznie z USA
Zapytany o rozmowy z dostawcami technologii z różnych państw odpowiedział, że „mogą być różne opcje” i są one rozważane.
Spółka celowa PGE EJ 1 - która ma zostać przejęta przez Skarb Państwa - prowadzi nadal prace nad raportem środowiskowym i lokalizacyjnym dla elektrowni.
– To są prace, które muszą być zakończone w perspektywie najbliższego roku. I będą zakończone – wskazał minister. Koszt i sposób finansowania projektu jądrowego będą natomiast przedmiotem rozmów polsko-amerykańskich, wyjaśnił.
Polska i Stany Zjednoczone podpisały strategiczną umowę o współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej. Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy powstanie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu.
Czytaj też:
Powstała w 2010 roku, aby zbudować polską elektrownię atomową. Trafi w ręce Skarbu Państwa