Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada, że w 2033 roku w Polce zostanie oddany do eksploatacji pierwszy blok. W 2021 roku natomiast ma zostać wybrana technologia dla EJ1 i EJ2, ale co ważne: nie wskazano jeszcze lokalizacji inwestycji. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeśli elektrownia jądrowa powstanie, to będzie to nad morzem, w grze są dwie lokalizacje „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”.
Mimo tego, że energetyka jądrowa w Polsce jest w powijakach, na zlecenie niemieckiej Partii Zielonych opracowano raport na temat polskich planów. Jego treść ujawnił dziennikarz portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik.
Raport niemieckich Zielonych o energetyce jądrowej w Polsce. Straszenie radioaktywną chmurą
Jak czytamy na BiznesAlert.pl, celem raportu ma być ocena „oddziaływania transgranicznego radioaktywności”, która miałaby wystąpić w razie katastrofy w elektrowni jądrowej w regionie „Żarnowiec-Kopalino”.
W raporcie dowodzono, że w razie katastrofy, chmura radioaktywna przeniosłaby się głównie do sąsiadów Polski.
Wynika z niego, że w razie dużego incydentu, trzy piąte chorób wywołanych przez skażenie radioaktywne pojawiłoby się poza Polską. (...). Siedem milionów Europejczyków, w tym Polaków, otrzymałoby dawkę promieniowania większą lub równą jednemu milisiwertowi. 860 tysięcy mieszkańców Europy otrzymałoby dawkę 6 lub więcej milisiwertów. 6 mSv to limit wyznaczony studentom w wieku 16-18 lat pracującym przy materiale radioaktywnym – czytamy w omówieniu raportu.
Jedną z wizualizacji potencjalnej, radioaktywnej chmury Jakóbik opublikował na Twitterze, pisząc: „Niemieccy Zieloni straszą Europę wizją chmury radioaktywnej znad Polski w razie usterki atomu na Pomorzu”.
Rząd odpowiada na raport Zielonych
BiznesAlert.pl zwrócił się o komentarz do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wskazało, że gdy w latach 2010-2013 przeprowadzano ocenę oddziaływania na środowisko projektu polskiej energetyki jądrowej, to Niemcy zgłosili blisko 30 tys. uwag, a te uznane za zasadne – uwzględniono w programie.
„Niemcy brały również udział w konsultacjach zakresu raportu środowiskowego, który po opracowaniu również będzie przedmiotem konsultacji transgranicznych” – padło w odpowiedzi resortu.