Synthos Green Energy to spółka zależna Synthosu, której działalność skupia się na trzech obszarach: rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR), morskiej energetyki wiatrowej (offshore) oraz produkcji wodoru. To Synthos zapoczątkował zainteresowanie SMR w Polsce, rozpoczynając współpracę z GE Hitachi w zakresie tej technologii. Z Synthosem wspólnie chcą działać też inne podmioty z Polski: ZE PAK, PKN Orlen czy Ciech.
Szef Synthos Green Energy Rafał Kasprów w rozmowie z agencją ISB News oszacował, kiedy mogłyby zacząć powstawać pierwsze reaktory SMR w Polsce.
Technologia SMR nad Wisłą. Szef SGE wskazuje daty
Jak ocenił Kasprów, wiele zależy od tego, kiedy takie reaktory jądrowe zaczną być budowane w Kanadzie. – Budowa pierwszych małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce może ruszyć rok-dwa po rozpoczęciu takiej inwestycji przez kanadyjską firmę Ontario Power Generation (OPG), czyli w 2026-2027 roku – mówił szef SGE.
– Plan OPG zakłada rozpoczęcie budowy w styczniu 2025 roku i oddanie gotowego reaktora pod koniec 2028 roku. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy ruszyć z budową w Polsce rok-dwa lata później, przy założeniu sprzyjającego otoczenia regulacyjnego – powiedział.
Regulacje dotyczące atomu w Polsce. Propozycje Synthosa
Według relacji Kasprowa Synthos Green Energy wystąpiło już z inicjatywą dostosowania regulacji w Polsce tak, by rozwój technologii SMR nie napotkał na różne legislacyjne przeszkody.
Jak podkreślił, w ramach konsultacji społecznych Synthos Green Energy wraz z grupą doradców opracował i przedstawił Ministerstwu Klimatu i Środowiska (MKiŚ) propozycję zmian w prawie atomowym, które miałyby usprawnić i ułatwić proces licencjonowania i budowy takich instalacji.
– Trudno, żeby przepisy traktowały identycznie wielkie reaktory o mocy 1 GW i mikroreaktory o mocy 15 MW – wyjaśnił.
Czytaj też:
Prezes Synthosu o atomie: Zainteresowanie małymi reaktorami nie skończy się na deklaracjach