KGHM Polska Miedź złożył do Państwowej Agencji Atomistyki pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małych reaktorów modułowych (SMR), podała spółka. Spółka pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.
– To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju – powiedział prezes Marcin Chludziński.
KGHM inwestuje w atom. Następnym krokiem lokalizacja
Prezes KGHM dodał, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych. Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej.
W lutym br. KGHM Polska Miedź podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 roku.
„Amerykański partner KGHM może liczyć na administrację rządową w USA. Podczas ostatniego szczytu G7 prezydent Joe Biden wymienił firmę NuScale jako przykład wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnił o swoim wsparciu dla inwestycji planowanych w Europie. Z kolei w tym tygodniu Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej o włączeniu energetyki jądrowej i gazu ziemnego do unijnej taksonomii”– czytamy w komunikacie spółki.
Czytaj też:
Prezes KGHM: Naszym strategicznym projektem jest energia atomowa