-
W Polsce brakuje surowców mineralnych. Mamy głównie węgiel i miedź. A co z resztą?
Polska przetwarza na większą skalę głównie dwa surowce strategiczne: węgiel koksowy i miedź. Nie posiadamy własnych złóż pierwiastków ziem rzadkich, co zmusza nas do ich importu.
PrzemysłGospodarkaOpinie i komentarze -
Gazprom w głębokim kryzysie. Rząd Rosji zakazuje wypłaty dywidend
Rosyjski gigant gazowy Gazprom odnotował pierwszą roczną stratę od 1999 roku, co skłoniło rząd do zakazu wypłaty dywidend za 2023 rok.
Firmy i rynki -
Dekarbonizacja przemysłu. „Zielona transformacja nie dokonuje się z dnia na dzień”
Podczas kongresu gospodarczego Impact'24 dyskutowano m.in. o dekarbonizacji w przemyśle. – Zielona transformacja nie dokonuje się z dnia na dzień. Nie możemy wyjąć wtyczki z czarnego systemu i wpiąć jej do zielonego. To proces, który...
Artykuł sponsorowany -
Sejm debatuje nad ustawą o cenach energii. „To ustawa o podwyżkach"
W Sejmie odbyła się debata poświęcona projektowi ustawy o cenach energii i bonie energetycznym. Politycy koalicji rządzącej przekonywali, że ma ona na celu ulżenie Polakom, z kolei zdaniem polityków opozycji to ustawa o podwyżkach i...
Finanse i inwestycjeTwój portfelRadosław Święcki
-
Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do LNG
W opracowywanym 14. pakiecie sankcji prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym LNG. Będzie to pierwszy raz, kiedy Bruksela uderzy w rosyjski sektor gazowy.
PaliwaGospodarkaOpinie i komentarze -
Kto płaci najwięcej za prąd? Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było
Rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. Ministerstwo Klimatu szacuje, że od lipca rachunki odbiorców taryfowanych za prąd i gaz wzrosną odpowiednio o 29 proc. i 15 proc. Wcześniej tarcze ochronne mocno zdeformowały rynek.
PrzemysłGospodarkaTwój portfelCyberbezpieczeństwo -
Węgla jest dużo, ale zimą i tak może być bardzo drogi. Z czego to wynika?
Mimo że składy węgla w Polsce są pełne, Polacy mogą mieć problem z jego dostępnością zimą, a ceny surowca prawdopodobnie poszybują wówczas w górę – alarmuje Łukasz Horbacz, szef Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.
PrzemysłGospodarka -
Dekarbonizacja w ciepłownictwie. „Musimy zacząć od poprawy efektywności”
Drogą do całkowitej dekarbonizacji ciepłownictwa jest jego elektryfikacja – uważa Piotr Górnik, prezes Fortum Power and Het Polska. Zastrzega jednak, że droga do tego jeszcze daleka. – Musimy zacząć od poprawy wydajności – powiedział w...
GospodarkaFirmy i rynki Wideo -
Wielkie zmiany w ciepłownictwie. „Myślimy w sposób realistyczny i odważny”
Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutowano m.in. o dekarbonizacji w sektorze ciepłownictwa systematycznego. Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest nie lada wyzwaniem.
Finanse i inwestycje -
Minister finansów o tegorocznej inflacji: Jeżeli pójdzie do góry, to nieznacznie
W sobotę 11 maja minister finansów Andrzej Domański pojawił się w „Pytaniu dnia” w TVP Info. Jego rozmowa dotyczyła m.in. inflacji, luki vatowskiej oraz przyspieszania transformacji energetycznej.
Gospodarka -
Śmiałe tezy Kołodziejczaka. Powiązał Zielony Ład z rosyjską inwazją na Ukrainę
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak w sobotę 11 maja udzielił wywiadu stacji RMF FM. Polityk w pewnym momencie stwierdził, że najbardziej na wycofaniu zapisów Zielonego Ładu zależy Władimirowi Putinowi.
RolnictwoGospodarka -
Podwyżka cen prądu dużo wyższa niż zapowiadał rząd. Pomyłka czy przekłamanie?
Minister klimatu i środowiska zapewniała, że nie należy straszyć podwyżkami cen prądu, bo wyniosą nie więcej niż 30 zł. Okazuje się, że będzie 30, ale procent. Z czego wynika ten rozjazd w zapowiedziach?
Twój portfelGospodarkaMartyna Kośka
-
NABE nie wypaliło. Co dalej z aktywami węglowymi spółek energetycznych? Rząd ma pomysł
NABE, oczko w głowie ministra Jacka Sasina, nie zostanie zrealizowane. Minister gospodarki powiedziała dziś, jak rząd wyobraża sobie przyszłość aktywów węglowych ze spółek energetycznych.
Gospodarka -
O ile wzrosną rachunki za energię od lipca? Resort przedstawił szacunki
Od lipca rachunki za energię elektryczną o ok. 29 proc. względem pierwszej połowy tego roku - szacuje resort klimatu i środowiska. Stanie się tak, jeśli wraz z odmrożeniem zostaną odpowiednio obniżone taryfy.
Finanse i inwestycjeTwój portfel -
PKO Bank Polski kontynuuje swoje zaangażowanie na rzecz transformacji energetycznej
PKO Bank Polski finansuje kolejny projekt spółki R.Power – tym razem jest to budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 59 MW. Wartość finansowania udzielonego przez PKO Bank Polski wynosi około 190 mln zł i obejmuje m.in. kredyt...
Artykuł sponsorowany -
Białoruś chce składować materiały radioaktywne. Wybrano cztery lokalizacje
Białoruskie ministerstwo energii przekazało, że trwają badania czterech lokalizacji pod budowę składowiska odpadów promieniotwórczych z białoruskiej elektrowni jądrowej
-
Sieci elektroenergetyczne przejdą gruntowne zmiany. To odpowiedź na rosnące znaczenie OZE
Rosnąca liczba OZE, wzrastające potrzeby odbiorców i zapewnienie możliwości rozwoju sektora eMobility – to wybrane wyzwania, jakie stawia przed sieciami dystrybucyjnymi transformacja energetyczna.
UrządzeniaInfrastruktura -
Rząd uchwalił rewizję KPO. Zmiany dotyczą m.in. samochodów spalinowych
Rada Ministrów przyjęła rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Uchwalone zmiany dotyczą m.in. podatku od aut spalinowych oraz dopłat do ociepleń budynków.
TransportInfrastrukturaTwój portfelGospodarka -
Obajtek zapowiada bezrobocie i upadek firm. „Tusk chce przypodobać się Brukseli”
Daniel Obajtek skrytykował rządowy projekt zmian klimatycznych. Uznał również, że zarzuty w jego kierunku są „absurdalne” i mają jedynie odwracać uwagę od realnych problemów Polaków.
Gospodarka -
„Politico” pisze o zwalczaniu Obajtka przez Tuska. „Złoty chłopiec rządu PiS”
Prestiżowy portal „Politico” we wtorek 30 kwietnia opublikował artykuł na temat wewnętrznego polskiego sporu. Europejscy czytelnicy mogli poznać okoliczności walki Donalda Tuska z Danielem Obajtkiem.
Gospodarka -
Polska w centrum „prawdziwego boomu na technologię SMR”. Niemieckie media piszą o „euforii”
Niemiecki dziennik „Die Welt” pochylił się nad zagadnieniem rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju. W analizie zapowiedziano, że Polska może stać się niedługo liderem technologicznym w Europie.
GospodarkaTechnologie