Stany Zjednoczone przeznaczą 14 miliardów dolarów wsparcia finansowego na pomoc humanitarną związaną z wojną na Ukrainie. Nie podano jeszcze szczegółów dotyczących rozdysponowania środków, ale wiadomo, że mają one trafić również do krajów, które przyjmują uciekinierów z Ukrainy. O potencjalnych decyzjach USA mówił na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.
– Polska jest tym krajem, który przyjął największą liczbę uchodźców – powiedział Marcin Horała. – Oczekujemy też decyzji wojskowych. Cieszę się, że USA to dostrzegają i w tę stronę idą. Mowa m.in. o ogłoszonym wczoraj przesunięciu dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej Patriot – dodał.
Unia Europejska musi działać w sprawie Ukrainy
Wiceminister odniósł się także do działań Unii Europejskiej w sprawie kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę. Jednym z tematów, który w tym kontekście powrócił ze zdwojoną siłą, jest kwestia blokady wypłaty KPO dla Polski.
– Mam nadzieję, że te środki zostaną szybko odblokowane. Są nowe argumenty. Po pierwsze gospodarka, także polska, ponosi koszty wojny, po drugie kwestie pomocy dla uchodźców. Robi to wielu Polaków, którzy muszą te osoby wyżywić i ogrzać – powiedział Marcin Horała.
Wiceminister Infrastruktury odniósł się także do głosowania części europosłów opozycji w sprawie kar, które UE chce nałożyć na Polskę za działalność Izby Dyscyplinarnej. – W sytuacji, gdy trwają debaty o tym, jakimi sankcjami objąć Rosję, w tym samym czasie niektórzy nie mają problemu z rozmową o nowych karach dla Polski. To jest tragikomiczne – powiedział.
Centralny Port Komunikacyjny. Czy może powstać wcześniej?
W sytuacji wojny na Ukrainie Marcin Horała był pytany także o możliwość przyspieszenia budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jest to bowiem miejsce, które gdyby teraz istniało, byłoby doskonałym miejscem do przyjmowania transportów z pomocą dla ukraińskiej ludności cywilnej i wojska.
– Przyspieszenie budowy CPK jest zasadniczo niemożliwe. Postępujemy tak szybko, jak się da. Aby przyspieszyć, trzeba by zmienić prawo europejskie, szczególnie w kwestiach środowiskowych. W kwestii większego finansowania jesteśmy w trakcie rozmów, również ze stroną amerykańską – powiedział Marcin Horała.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Fake newsy w dobie wojny na Ukrainie. Jak odróżnić informacje prawdziwe od fałszywych?