GAZ-SYSTEM, operator polskiego odcinka Gazociągu Bałtyckiego, czy inaczej Baltic Pipe, ogłosił 5 sierpnia, że wszystkie trzy tłocznie, które znajdują się w Polsce, są już po odbiorach technicznych.
Trzy tłocznie Baltic Pipe gotowe do użytku
Jako pierwsza została potwierdzona techniczna gotowość do pracy tłoczni gazu w Odolanowie, następnie w Goleniowie i ostatecznie dokonano odbioru technicznego budowanej od podstaw toczni gazu w Gustorzynie. Wszystkie obiekty są obecnie w trakcie procesu nagazowania i prac wykończeniowych.
– Dzięki rozbudowie dwóch istniejących tłoczni i powstaniu nowej w Gustorzynie o ponad 50% rosną łączne moce sprężania gazu w krajowym systemie przesyłowym, co znacząco poprawia elastyczność i bezpieczeństwo pracy sieci przesyłowej. Odbiór techniczny tych trzech tłoczni oznacza, że gaz dostarczony gazociągiem podmorskim Baltic Pipe, podany pod odpowiednim ciśnieniem będzie mógł trafiać do odbiorców w całej Polsce – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.
Odbiory techniczne każdej z tłoczni zostały podzielone na dwa etapy, tak aby zachować płynność prowadzonych prac. Ponadto, podczas rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie oraz Goleniowie kluczowym elementem inwestycji było prowadzenie działań inwestycyjnych na czynnym i działającym obiekcie.
Tłocznia gazu w Odolanowie, znajdująca się w woj. wielkopolskim, jest największą tłocznią projektu Baltic Pipe w Polsce. Po rozbudowie i oddaniu do użytkowania moc tej tłoczni wrośnie o 30 MW, a przepustowość będzie wynosiła od 280 000 m3/h do 1 380 000 m3/h gazu. Druga tłocznia gazu zlokalizowana jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Moc tłoczni po zakończeniu rozbudowy wzrośnie o 25 MW.
Trzecią tłocznią gazu Baltic Pipe, budowaną od podstaw, jest tłocznia w Gustorzynie, na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Tłocznia została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe o łącznej mocy 20 MW. Ten obiekt będzie sterować przepływami gazu w centralnej Polsce.
Baltic Pipe wcześniej, niż zakładano
Poznaliśmy też nową datę otwarcia inwestycji. Jeszcze niedawno mówiło się o 1 października. Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury napisał ostatnio o dacie 29 września.
„29 września nastąpi zakończenie prac i otwarcie Baltic Pipe. Trwają prace związane z przygotowaniem przede wszystkim tłoczni, które mają za zadanie dostarczyć blisko 10 mld metrów sześc. gazu. Wraz z LNG w Świnoujściu i własnym wydobyciem daje to 100 proc. bezpieczeństwo energetyczne”– napisał na swoim koncie na Twitterze były minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Teraz tę datę jeszcze bardziej przyspieszono. Według najnowszych informacji uroczystość otwarcia Baltic Pipe odbędzie się 27 września br. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Czytaj też:
Tak wyglądało połączenie Baltic Pipe z polskim systemem. Jest nagranie