Grupa Kapitałowa KGHM, jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie, przedstawiła wyniki finansowe za III kwartały tego roku. Miedziowy gigant poinformował o wzroście przychodów, silnym wyniku operacyjnym, nieco wyższej produkcji srebra i utrzymaniu produkcji miedzi płatnej w wysokości podobnej do wyniku z analogicznego okresu roku ubiegłego.
Dobre wyniki finansowe
Wynik finansowy netto Grupy Kapitałowej KGHM wzrósł o 11 proc. (o 505 mln zł) w porównaniu do wyniku uzyskanego w analogicznym okresie 2021 r., co było rezultatem głównie wyższego wyniku z różnic kursowych przy niższym wyniku z zaangażowania we wspólne przedsięwzięcia i wyższym podatku CIT.
Trwająca dobra koniunktura na rynku metali kolorowych wpłynęła na wzrost przychodów Grupy Kapitałowej KGHM w odniesieniu do trzech kwartałów 2021 r. o 18 proc., do poziomu 25 696 mln zł.
Produkcja w górę
Dzięki m.in. dyspozycyjności ciągów technologicznych oraz większej dostępności wsadów obcych w KGHM Polska Miedź SA uzyskano wyższą produkcję. W odniesieniu do analogicznych trzech kwartałów ubiegłego roku zwiększyła się w Polskiej Miedzi produkcja srebra, do 1022 ton. Z kolei produkcja miedzi płatnej w GK KGHM była w ciągu dziewięciu miesięcy roku niewiele niższa (557 ton) w stosunku do porównywanego okresu roku 2021.
Inwestycje i stabilny rozwój
KGHM informuje o utrzymywaniu stabilnej produkcji miedzi z aktywów krajowych (górnicza 334,4 tys. ton; hutnicza 442,5 tys. ton). Spółka kontynuuje kluczowe projekty, takie jak Program Udostępniania Złoża (zakończenie głębienia szybu GG-1). Postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów nie miał wpływu na bieżącą działalność firmy. Kontynuowana była realizacja Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów na OUOW Żelazny Most.
KGHM wdraża również liczne inicjatywy badawczo-rozwojowe. Koncern realizuje projekty eksploracyjne w kraju oraz działania na rzecz rozwoju w aktywach zagranicznych. realizuje Trwają prace nad realizacją Programu Strategicznego Huta Hybrydowa Legnica – największej inwestycji od początku istnienia huty.
Miedziowy gigant nie ogranicza się do pozyskiwania surowców. KGHM podejmuje projekty przyczyniające się do spadku emisji dwutlenku węgla. Deklaruje swoje zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej, rozwija energetykę słoneczną i wiatrową. Od 2023 roku w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł z OZE.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.