- Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa. Rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe Polski, wsparcie dla polskiego rolnika to fundamenty naszej polityki. Uważamy te działania za priorytetowe - mówił wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Jacek Sasin, podczas wtorkowego briefingu, na którym wspólnie z wicepremierem i szefem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henrykiem Kowalczykiem, ogłosił podpisanie umowy o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP). Umowa pozwala sfinalizować wielomiesięczny proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. Holdingu który, jak przekonują wicepremierzy, nie tylko zapewni rolnikom godziwą zapłatę za ich prace, ale także podniesie „na wyższy poziom bezpieczeństwo żywnościowe Polski”.
Realizacja obietnic wyborczych
- Szanowni Państwo, Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa. My w kampanii wyborczej, kiedy przedstawialiśmy nasz program wyborczy, zapowiadaliśmy powołanie takiego właśnie podmiotu, silnego holdingu spożywczego, wskazując, że dziś często polscy rolnicy są postawieni sam na sam, często wobec bardzo drapieżnych, można powiedzieć, działających na granicy prawa podmiotów na tym rynku. Ważne, żeby ten rynek został ustabilizowany, ucywilizowany. I takim właśnie podmiotem będzie Krajowa Grupa Spożywcza, budowana w oparciu o duży podmiot, Krajową Spółkę Cukrową - tłumaczył podczas briefingu, Jacek Sasin, zapowiadając jednocześnie, że w ciągu najbliższych siedmiu dni zostanie przedłożony Radzie Ministrów projekt ustawy powołującej Grupę do życia. W skład holdingu mają wejść spółki takie jak: Elewarr, Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz. W przyszłości holding, jak przekonuje Jacek Sasin, może zostać powiększony o kolejne, nowe podmioty, także zagraniczne.
Wielka konsolidacja receptą na trudne czasy
Krajowa Grupa Spożywcza to projekt priorytetowy dla polskiej gospodarki i realizacja ważnego politycznego zobowiązania. Projekt, którego wagę, co podkreślali politycy, doceniamy zwłaszcza dziś, w obliczu wielkich zmian, jakie pociąga za sobą wojna na Ukrainie. - Napaść Rosji na Ukrainę i wynikające z niej zmiany pokazały, jak bardzo ważna jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa gospodarce - przekonywał we wtorek wicepremier Sasin, przypominając, że „dziś mówimy o konsolidacji sektora spożywczego bardzo ważnego dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski”, ale podobne działania mają już miejsce w innych dziedzinach gospodarki, czego najlepszym przykładem jest „będące już na ostatniej prostej” połączenie ORLEN-u i PGNiG. Jak zapowiada Jacek Sasin, podobne działania mają wkrótce zostać zainicjowane także w innych, poza spożywczym i energetyczno-paliwowym, sektorach gospodarki.
- Chcemy, żeby polska gospodarka była silna i aby mogła skutecznie zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie ten trudny czas w którym jesteśmy. Czas kryzysów, czas zagrożeń dla gospodarki i dla bezpieczeństwa. Bo przecież żyjemy w czasach niestabilnych. Mamy za sobą doświadczenie pandemii koronawirusa. Mamy, w tej chwili, jakże aktualne, doświadczenie wojny za naszą wschodnią granicą. Musimy być dobrze przygotowani do tego, żeby się z tymi wyzwaniami zmierzyć - mówił, podczas wtorkowego briefingu Jacek Sasin, dziękując jednocześnie Henrykowi Kowalczykowi za jego zaangażowanie w proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. Zaangażowanie i determinację, bez których „pewnie nie udało by się tak szybko i skutecznie tego procesu zamknąć”.
Bezpieczeństwo i uczciwe reguły gry
Jednym z kluczowych zadań Grupy ma być zapewnienie Polsce i jej obywatelom bezpieczeństwa w zakresie żywotności. - Bezpieczeństwo żywnościowe jest niezwykle istotnie. Teraz zaczynamy to po raz kolejny doceniać, kiedy mamy wojnę w Ukrainie, kiedy martwimy się, czy nie zabraknie nam środków spożywczych, czy nie zabraknie nam chleba. Myślę więc, że również Krajowa Grupa Spożywcza będzie brała aktywny udział w zabezpieczeniu żywności, w podniesieniu na wyższy poziom bezpieczeństwa żywnościowego - przekonywał Henryk Kowalczyk, dodając że kwestia zapewnienia dostępu do żywności jest, obok bezpieczeństwa energetycznego, jedną z kluczowych kwestii dla bezpieczeństwa każdego kraju. Krajowa Grupa Spożywcza ma takie bezpieczeństwo zapewnić nie tylko poprzez współpracę z rolnikami, ale także poprzez przetwórstwo i handel.
Jednak zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego to nie wszytko. - Bolączką polskiego rolnictwa jest to że przetwórstwo nie jest niestety w polskich rękach - tłumaczył szef resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, dodając że wyjątkiem jest mleczarstwo, które m.in. w formie spółdzielczości jest w polskich rękach i dlatego, w odróżnieniu od innych dziedzin przetwórstwa, nie jest narażone na działające na szkodę rolników, zmowy cenowe. - Czasami przy nadmiarze surowców, produktów rolnych, następują zmowy cenowe. Ceny proponowane rolnikom są wręcz poniżej godności pracy rolnika - tłumaczył Kowalczyk, dodając że zadaniem Krajowej Grupy Spożywczej ma być łamanie zmów cenowych, tak by rolnicy otrzymywali godne zapłaty za swoje produkty rolne. Przykład zmowy cenowej? Cena jabłek. - Jeśli na rynku jabłek ktoś proponuje za jabłka przemysłowe 9 groszy za kilogram to oznacza tyle, że wykorzystuje bardzo trudną sytuację rolników w danym momencie - wskazywał szef resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dodając ze Krajowa Grupa Spożywcza, takim właśnie zmowom cenowym będzie skutecznie przeciwdziałać.
Silny gracz
Krajowa Grupa Spożywcza ma być „mocnym podmiotem rynkowym”, który uporządkuje i ucywilizuje rynek spożywczy w Polsce. Podmiotem, który w odróżnieniu od wielu dużych, najczęściej zagranicznych, podmiotów obecnych teraz na rynku nie będzie wykorzystywał trudnej sytuacji rolników, by wyprowadzić zyski „na zewnątrz”.
- Polska przez ostatnie ponad 20-30 lat po transformacji ustrojowej była krajem eldorado dla wielkich podmiotów zagranicznych, wielkich zagranicznych koncernów, które korzystały ze słabości polskich firm, z rozdrobnienia polskiej gospodarki, z tego, że w trakcje transformacji ustrojowej wiele dużych polskich firm upadło albo zostało przejętych przez obcy kapitał. My ten trend gospodarczy odwracamy. My budujemy duże polskie podmioty - tłumaczył Jacek Sasin. Takim podmiotem staje się Krajowa grupa Spożywcza i takim podmiotem ma być powiększony ORLEN.
- Budujemy i będziemy za chwilę mówić o nowych podmiotach, nowych konsolidacjach w gospodarce, bo musimy tworzyć duże polskie firmy żeby mogły skutecznie konkurować na rynku z dużymi podmiotami zagranicznymi. Nie ma innej drogi dla polskiej gospodarki jeśli chcemy zachować gospodarczą suwerenność - przekonywał wicepremier Jacek Sasin, dodając że korzyści z konsolidacji to także niższe koszty generowane przez skonsolidowane spółki.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.