PGNiG chce zaprojektować i wdrożyć specjalną platformę bazującą na narzędziach informatycznych, mającą służyć poprawie efektywności zarządzania ciepłem, chłodem i energią elektryczną w należących do grupy obiektach biurowych. Opracowanie koncepcji platformy to pierwszy etap realizacji projektu Building Management Platform (BMP) ‒ jednego z elementów Programu Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG.
– Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG to nasza odpowiedź na rosnącą potrzebę racjonalnego i zrównoważonego wykorzystywania energii oraz surowców energetycznych służących do jej wytworzenia, a co za tym idzie ochrony klimatu i zasobów naturalnych –podkreślił Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.
Efektywność do poprawy
PGNiG SA ma już certyfikowany System Zarządzania Energią działający w obiektach biurowych i technologicznych spółki. Przeglądy energetyczne, które unaoczniły zasadność monitorowania i zarządzania bieżącym zużyciem mediów w biurach, były jednym z pierwszych efektów pracy tego systemu. Dla PGNiG stało się to impulsem do stworzenia projektu Building Management Platform.
Na czym będzie polegać projekt BMP? Specjaliści ze spółki Lerta zaprojektują dla PGNiG model zarządzania energią w budynkach biurowych spółki. Jednocześnie wskażą również przedsięwzięcia, których wdrożenie pozwoli na poprawę efektywności energetycznej całego kompleksu biurowego przy ul. Marcina Kasprzaka w Warszawie.
Poznańska spółka Lerta jest innowacyjną firmą energetyczną, której klientami są zarówno największe polskie grupy energetyczne, spółki obrotu energią, firmy telekomunikacyjne, banki, jak i właściciele pojedynczych zakładów produkcyjnych czy biurowców. W 2016 roku Lerta została uznana przez ekspertów i inwestorów z Doliny Krzemowej za jedną z 30 najlepszych firm technologicznych na świecie tworzących rozwiązania dla sektora energetycznego. Specjalizując się w rozwiązaniach z zakresu nowoczesnej energetyki, jeszcze jako start-up brała udział w programie akceleracyjnym dla młodych firm realizowanym w 2018 roku przez PGNiG i MIT Enterprise Forum Poland. Teraz wróciła do PGNiG z nową, dojrzałą ofertą biznesową, pokonując inne podmioty w postępowaniu zakupowym.
Jak informuje na swojej stronie Lerta, jej platforma sprzętowo-informatyczna umożliwia dokładne pomiary zużycia energii, inteligentne sterowanie urządzeniami, a dzięki temu zmniejszenie wydatków na prąd i ogrzewanie m.in. w budynkach nawet o 40 proc.
– Przed nami kolejny, bardzo interesujący rozdział we współpracy z PGNiG – powiedział Borys Tomala, prezes Zarządu Lerta. – Cieszymy się, że nasza propozycja została tak wysoko oceniona i że będziemy mieli okazję współtworzyć koncepcję zarządzania energią wraz z liderem rynku, który ambitnie odpowiada na konieczność poprawy efektywności energetycznej i wdrożenia w tym celu nowoczesnych technologii – dodał.
Biurowy prąd ze słońca
Program Poprawy Efektywności Energetycznej w Grupie Kapitałowej PGNiG otwiera drogę również dla takich inwestycji jak pierwsza instalacja fotowoltaiczna, która została zamontowana na dachu jednego z budynków w kompleksie biurowym centrali firmy przy ul. Kasprzaka w Warszawie. Inwestycja jest jednym z elementów planu działalności spółki w segmencie OZE, ale też działań na rzecz optymalizacji energetycznej oraz neutralizacji wpływu eksploatacji obiektów biurowych na środowisko naturalne.
‒ Warszawska instalacja jest pierwszą, ale naszym zamierzeniem jest to, by maksymalnie wykorzystać dachy budynków i grunty należące do spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG do produkcji energii ze słońca– tłumaczy wiceprezes Arkadiusz Sekściński.Docelowo GK PGNiG planuje z własnych nieruchomości przeznaczyć ponad 35 ha gruntów oraz ponad 76 tys. mkw. powierzchni dachowej, co pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 20 MW.
Zaoszczędzili setki milionów
Działania mające na celu wzrost efektywności energetycznej mogą przynieść korzyści nie tylko w postaci ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, ale także wymiernego zmniejszenia ilości wykorzystywanej energii, a więc również związanych z tym realnych oszczędności finansowych.
Już dziś, wdrażając systemy zarządzania energią i przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej, PGNG uzyskała oszczędności odpowiadające średniorocznemu zużyciu energii przez prawie 50 tys. gospodarstw domowych.
Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej odbywają się nie tylko w centrali Grupy, ale również w głównych obszarach działalności spółki, m.in. przy poszukiwaniu i wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz przetwarzaniu węglowodorów. PGNiG SA zużywa przy tym znaczące ilości paliw i energii, jednak dzięki inwestycjom – m.in. w nowe źródła ciepła, sprężarki w kopalniach gazu ziemnego i oświetlenie LED ‒ spółka stale poprawia efektywność energetyczną eksploatowanych urządzeń, instalacji i ciągów technologicznych.
– Poszukujemy obszarów, w których możliwa jest poprawa efektywności energetycznej nie tylko ze względu na cele biznesowe, ale także w związku z obowiązkami wynikającymi z ustawy o efektywności energetycznej – mówi wiceprezes Arkadiusz Sekściński.
Dotychczas niemal połowę projektów poprawiających efektywność energetyczną PGNiG SA zrealizowano w Oddziale w Odolanowie. Zmodernizowano tam m.in. instalację kriogenicznego odazotowania gazu ziemnego i zmieniono sposób sterowania procesem osuszania gazu ziemnego. Dzięki projektom wdrożonym tylko w tym oddziale PGNiG SA uzyskała średniorocznie ponad 10,5 tys. toe energii pierwotnej, co przekłada się na ok. 13,34 mln zł oszczędności rocznie.
Toe, czyli tona oleju ekwiwalentnego, jest najczęściej wykorzystywaną jednostką rozliczeniową w procesie dokumentowania oszczędności energii, np. w systemie tzw. białych certyfikatów. Energia jej odpowiadająca pozwala na wytworzenie około 4 MWh energii elektrycznej, co odpowiada średniorocznemu zużyciu energii przez dwa gospodarstwa domowe w Polsce.
Dla części przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej PGNiG SA pozyskało białe certyfikaty. Średnioroczne oszczędności energii pierwotnej dzięki ich realizacji szacowane są na 10 107 toe. Dzięki realizacji przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną, także tych nie związanych z pozyskaniem białych certyfikatów, PGNiG SA zaoszczędziło już ponad 100 mln zł.
Czytaj też:
PGNiG stawia na zieloneCzytaj też:
PGNiG uruchomi pilotażową stację tankowania wodorem na warszawskiej Woli
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.