Misją banku jest praca na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, dlatego w tak wyjątkowej sytuacji powodzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zdecydowało powierzyć Bankowi Gospodarstwa Krajowego środki publiczne na realizację kolejnego projektu o wymiarze społeczno-gospodarczym. Warto podkreślić, że środki na projekt pochodzą ze spłaty pożyczek realizowanych z Funduszy Europejskich w poprzedniej perspektywie. To najlepszy przykład tego, że instrumenty zwrotne po ich spłacie lub uwolnieniu z gwarancji pozostają w Polsce i mogą służyć dalszemu finansowaniu. Podpisana dzisiaj umowa pozwoli nam wesprzeć przedsiębiorców, którzy będą mogli odbudować potencjał swoich firm, aby kontynuować działalność. Choć wsparcie jest w postaci pożyczki, to warto podkreślić, że jej parametry są atrakcyjne – brak oprocentowania czy kwoty minimalnej pożyczki i co najważniejsze możliwość umorzenia nawet do 90 proc. kwoty pożyczki – mówi Mirosław Czekaj, prezes zarządu BGK
Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców w obliczu klęski żywiołowej
Dzięki Funduszowi przedsiębiorcy będą mogli pokryć bieżące koszty, regulować zobowiązania, wypłacać pensje oraz odbudować lub zmodernizować zniszczoną infrastrukturę. W uzasadnionych przypadkach firmy będą miały możliwość przeniesienia działalności na tereny mniej zagrożone powodziami.
„Fundusz Wsparcia przewiduje preferencyjne, długoterminowe finansowanie (okres spłaty do 10 lat, 12-miesięczna karencja w spłacie kapitału i odsetek) z możliwością umorzenia aż do 90 proc. zadłużenia”.
Fundusz obejmie zarówno pomoc inwestycyjną dla przedsiębiorstw, jak i pokrycie kosztów bieżącej ich działalności. W miarę potrzeb planowane jest uruchomienie kolejnych transz wsparcia o wartości do 250 mln zł, co zwiększy całkowity budżet Funduszu do 350 mln zł.
Wsparcie będzie dostępne dla przedsiębiorstw, które ucierpiały bezpośrednio lub pośrednio, np. na skutek zmniejszonego ruchu turystycznego. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. regulowanie bieżącego zobowiązania, wypłaty pensji dla pracowników oraz odbudowę lub modernizacje zakładów zniszczonych przez powódź, co przyczyni się do zwiększenia odporności na przyszłe kryzysy. W uzasadnionych przypadkach przedsiębiorcy będą mieć również możliwość zmiany lokalizacji zakładu pracy na miejsce niezagrożone ewentualną powodzią, remont i odbudowę obiektów, naprawę lub zakup sprzętu.
Fundusz Wsparcia: bezpieczeństwo i szybka realizacja
Fundusz ma charakter uzupełniający wobec wsparcia wynikającego z tzw. specustawy powodziowej, a przedsiębiorcy mogą spodziewać się pierwszych środków w ciągu ok. miesiąca. W udzielaniu pomocy uczestniczyć będą regionalni pośrednicy wybrani przez BGK we wszystkich czterech województwach dotkniętych powodzią. Wsparcie pozwoli firmom na szybkie wznowienie działalności, zabezpieczając lokalne miejsca pracy i sprzyjając stabilizacji gospodarki regionu.
Fundusz jest finansowany ze środków „reużycia”, czyli ze spłat wcześniejszych pożyczek przyznanych w czasie pandemii COVID-19. W 2025 r. mogą zostać również wykorzystane środki z regionalnych programów finansowych, aby w razie potrzeby poszerzyć wsparcie.
Dzięki kompleksowej i szybkiej reakcji rządu na skutki wrześniowej powodzi, nowe wsparcie dla przedsiębiorców pozwoli odbudować potencjał gospodarczy regionu i wzmocnić go na przyszłość, stanowiąc ważny krok w długofalowym wsparciu przedsiębiorstw dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.