– Mieszkanie Plus w Gdyni ma możliwie jak najszerzej odpowiadać na potrzeby mieszkańców miasta, którzy poszukują własnego dachu nad głową. Dlatego oferujemy różne rodzaje umów – długoterminowego najmu i najmu z dojściem do własności. W zależności od sytuacji finansowej najemcy, będzie mógł stać się właścicielem wynajmowanego mieszkania już po 15 lub dopiero po 30 latach od momentu podpisania umowy. Proponujemy także różne standardy wykończenia mieszkań – od deweloperskiego po wykończenie „pod klucz”. Nasza oferta jest szeroka, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że inne są potrzeby seniorów, a inne młodych rodzin z dziećmi. – mówi Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości.
Czynnikiem decydującym o przyznaniu mieszkania jest spełnienie kryteriów finansowych czyli posiadanie zdolności terminowego opłacania czynszu najmu. Przyszli najemcy będą także weryfikowani w oparciu o kryteria społeczne, które określono uchwała Rady Miasta Gdyni. Uznano, że preferencje najmu otrzymają: najemcy z dziećmi, osoby, które ukończyły 65 lat, najemcy, których dotyczy problem niepełnosprawności, osoby płacące podatki w Gdyni oraz ci, którzy w niej na stałe zamieszkują.
Czytaj też:
Mieszkanie Plus – 69 inwestycji z ponad 29 tys. mieszkań do końca roku
– Ustalając kryteria, poza tymi, które zostały bezwzględnie narzucone przez ustawę, chcieliśmy aby preferencje mieli ci gdynianie, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, bo obecnie pozostają w pewnym sensie niewidoczni dla systemów, czyli zbyt zamożni na lokal z zasobu komunalnego (przekraczają kryterium majątkowe) i zbyt niezamożni na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. Dodatkowo wprowadziliśmy ułatwienia dla rodzin, osób starszych i borykających się z poważną niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.